avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 294 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj la Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj la Divort

Buna ziua, la divort partajul este obligatoriu daca exista vreun bun imobil (ex: o garsoniera) ?

De exemplu daca divortul se face amiabil, se face obligatoriu si partaj ? Si cum se face ? E nevoie de avocat, sau se poate si la notar ? Stiti ceva de costuri ?

Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: mimi_ro , utilizator 13:12, 13 Martie 2012
nu este obligatoriu partajul. puteti ramane in indiviziune

se face numai dupa divort. se poate face si la notar.
1.Nu, divortul nu presupune obligatoriu si partajarea imediata a bunurilor comune.
2.Daca sotii sunt de acord cu desfacerea casatoriei, ei pot conveni ulterior:
-sa nu partajeze pentru moment bunurile comune sau
-sa partajeze bunurile comune prin partaj voluntar pe cale notariala sau pe cale judecatoreasca prin tranzactie.
3.La instanta costurile sunt:
-taxa de timbru de 3 % din valoarea masei partajabile,
-onorariu expert constructor ( daca singurul bun este garsoniera),
-onorariu avocat ( daca optati).
Daca apelati la un mediator, si reusiti sa ajungeti la o intelegere in privinta partajului, se va redacta un Acord de mediere.
Prezentand acest Acord de mediere in instanta, legea va permite sa cereti restituirea taxei de timbru de 3 % din valoarea masei partajabile.
Ultima modificare: Marți, 22 Noiembrie 2011
Birou de mediator Iorga Dragos, Mediator
Buna ziua, domnule Iorga, va rog, daca se poate, sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:

Printr-un acord de mediere se poate stabili ca, in urma divortului, unul dintre soti (cel care ramane in apartamentul - bun comun) sa se angajeze sa vireze lunar o suma pana la achitarea cotei de 50% din proprietate celuilalt sot?
Termenul de 4 ani se incadreaza in limitele legale, daca este agreat de ambii soti prin acel acord de mediere?

Multumesc mult!
Daca a trecut aproape un an de la divort si nu s-a facut/cerut partaj, se mai poate cere acum? Am divortat definitv si irevocabil dar eu nu am cerut parte din posesiunile noastre iar fostul sot le vinde una cite una fara ca mie sa-mi dea vreun ban. De fapt, le-a vindut cu acordul meu dar nu mi-a dat nicun ban ci mi-a spus ca intii sa fie sigur ca pune banii bine si ca ii va investi intr-o afacere.
Noi mai avem ceva bunuri in comun si vreau sa stiu daca pot cere partaj pentru acestea dar si pentru cele care s-au vindut anterior...
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lntrebare partaj prin acord Ashmoor Ashmoor Buna ziua, parintii mei sunt divortati de mai bine de 10 ani si acum ar vrea sa finalizeze partajul. Singurul bun care trebuie impartit este un apartament cu 3 ... (vezi toată discuția)
Procedura divort- costuri/partaj- acte necesare alex83 alex83 buna ziua...care sunt procedurile de divort..?mai trebuiein..instanta?..sau cum se face mai exact.../..ma refer si cu treaba de partaj cu toate...acte ... (vezi toată discuția)
Partaj ! Maryana72 Maryana72 Buna ziua ! Am divortat de doi ani de sotul meu, timp in care am locuit in acelasi imobil fara sa ne deranjam. Acum, situatia a devenit insuportabila si ... (vezi toată discuția)