Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... eliberare certificate de stare civila persoanelor cu ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

eliberare certificate de stare civila persoanelor cu dizabilitati

Pentru persoanele cu dizabilitati care sunt netransportabile in cazul in care isi pierd certificatele de stare civila si nu au nici banii necesari pentru a veni notarul la domiciliu in vederea imputernicirii, printr-o procura speciala, a unei persoane care sa-i reprezinte la starea civila, cum se procedeaza?
Conform metodologiei vechi, nr.1, se prezenta o alta persoana cu o adeverinta medicala din care sa rezulte ca persoana este netransportabila si cu aprobarea primarului se elibera certificatul. In metodologia noua HG 64/2011 nu se mai prevede acest lucru. #-o

Unde legiuitorul nu distinge,nici interpretul nu trebuie sa distinga....Este o scapare a legiuitorului.
Luati legatura cu un avocat si merge acesta pe baza imputernicirii avocatiale la starea civila,contractul de asistenta se poate incheia si de copilul major in numele parintelui,de sot pt sotie,nu neaparat de titularul actelor
Av Diana Ben Othmane a scris:

Luati legatura cu un avocat si merge acesta pe baza imputernicirii avocatiale la starea civila,contractul de asistenta se poate incheia si de copilul major in numele parintelui,de sot pt sotie,nu neaparat de titularul actelor

De ce neaparat un avocat?!In opinia mea,imputerniceste o terta persoana(prieten ,vecin,ruda,etc) prin procura notariala care ar putea finaliza cu brio aceasta situatie.Nu este necesar decat ca functionarii statului sa aplice legea in temeiul cererii exprese a persoanei cu handicap.
andymaurul, utilizator
andymaurul a scris:

Av Diana Ben Othmane a scris:

Luati legatura cu un avocat si merge acesta pe baza imputernicirii avocatiale la starea civila,contractul de asistenta se poate incheia si de copilul major in numele parintelui,de sot pt sotie,nu neaparat de titularul actelor

De ce neaparat un avocat?!In opinia mea,imputerniceste o terta persoana(prieten ,vecin,ruda,etc) care ar putea finaliza cu brio aceasta situatie.

Pentru ca din moment ce nu au posibilitati materiale sa cheme notarul acasa,nu vor incheia procura autentica.Bineinteles ca nu este nevoie de act autentic,dar autoritatile sunt sceptice cand te prezinti cu o foaie scrisa la calculator,doar semnata,fara nici o stampila nimic,si nu in ultimul rand pt ca este una din activitatile realizate de avocat potrivit art 3 din leg51/95
Av Diana Ben Othmane a scris:

andymaurul a scris:

Av Diana Ben Othmane a scris:

Luati legatura cu un avocat si merge acesta pe baza imputernicirii avocatiale la starea civila,contractul de asistenta se poate incheia si de copilul major in numele parintelui,de sot pt sotie,nu neaparat de titularul actelor

De ce neaparat un avocat?!In opinia mea,imputerniceste o terta persoana(prieten ,vecin,ruda,etc) care ar putea finaliza cu brio aceasta situatie.

Pentru ca din moment ce nu au posibilitati materiale sa cheme notarul acasa,nu vor incheia procura autentica.Bineinteles ca nu este nevoie de act autentic,dar autoritatile sunt sceptice cand te prezinti cu o foaie scrisa la calculator,doar semnata,fara nici o stampila nimic,si nu in ultimul rand pt ca este una din activitatile realizate de avocat potrivit art 3 din leg51/95

Iar dvs.considerati ca daca aceste persoane cu handicap nu au posibilitatea materiala sa cheme un notar la domiciliu,vor avea posibilitatea materiala sa cheme un avocat,de asemenea,la domiciliu?De asemenea,in legea notarilor publici este stipulat expres ca se pot deplasa la domiciliul persoanelor netransportabile.
andymaurul, utilizator