Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... eliberare certificate de stare civila persoanelor cu ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

eliberare certificate de stare civila persoanelor cu dizabilitati

Pentru persoanele cu dizabilitati care sunt netransportabile in cazul in care isi pierd certificatele de stare civila si nu au nici banii necesari pentru a veni notarul la domiciliu in vederea imputernicirii, printr-o procura speciala, a unei persoane care sa-i reprezinte la starea civila, cum se procedeaza?
Conform metodologiei vechi, nr.1, se prezenta o alta persoana cu o adeverinta medicala din care sa rezulte ca persoana este netransportabila si cu aprobarea primarului se elibera certificatul. In metodologia noua HG 64/2011 nu se mai prevede acest lucru. #-o

So what?!?Asta e parerea dvs ok,bv,este un forum unde fiecare isi da cu parerea,se pare ca dvs nu puteti accepta acest lucru,sau este evident ca aveti ceva impotriva profesiei de avocat dupa cum va exprimati.Si ""doar""este DOAR in imaginatia dvs.In opinia mea este bine sa apeleze la un avocat pt toate considerentele expuse de mine mai sus,pt ca de asta exista aceasta profesie .Onorariul este confidential,si se stabileste de comun acord cu clientul,dar se pare ca dvs aveti clar o pb cu profesia de avocat,notarul nu face decat sa redacteze o procura pe cand avocatul indeplineste mandatul pentru care este remunerat,dar in fine vad ca nu cititi ceea ce spun ca altfel nu ati ajunge sa adresati asemenea intrebari.
Av Diana Ben Othmane a scris:

So what?!?Asta e parerea dvs ok,bv,este un forum unde fiecare isi da cu parerea,se pare ca dvs nu puteti accepta acest lucru,sau este evident ca aveti ceva impotriva profesiei de avocat dupa cum va exprimati.Si ""doar""este DOAR in imaginatia dvs.In opinia mea este bine sa apeleze la un avocat pt toate considerentele expuse de mine mai sus,pt ca de asta exista aceasta profesie .Onorariul este confidential,si se stabileste de comun acord cu clientul,dar se pare ca dvs aveti clar o pb cu profesia de avocat,notarul nu face decat sa redacteze o procura pe cand avocatul indeplineste mandatul pentru care este remunerat,dar in fine vad ca nu cititi ceea ce spun ca altfel nu ati ajunge sa adresati asemenea intrebari.

Aveti perfecta dreptate....Daca pentru un avocat onorariul este confidential (desi nu cred ca poate fi mai mic de 50 ron) pentru un notar acesta este la vedere,deci deducem o situatie mai favorabila pentru persoana cu handicap.
Nu am nimic cu avocatii,eu imi apar saracia,si nevoile,si neamul....
De ce l-as invata pe utilizator sa apeleze la un avocat (unde initial trebuie sa negocieze un onorariu) cand este mult mai simplu sa apeleze la un notar care are un tarif fix pentru asemenea situatii iar cel care este imputernicit nu trebuie decat sa depuna o cerere la institutia statului?
Daca tuturor celor care apeleaza la noi le-am spune''Apelati la un avocat pentru a va rezolva situatia'' atunci as fi indreptatit sa ma intreb care ar mai fi rostul nostru aici?
andymaurul, utilizator
Interventie moderator

Va rog renuntati la citarea absolut inutila a mesajelor anterioare, este contrar Regulamentului:

2.6. [...] Poti apela la functia de citare dintr-un mesaj anterior al altui utilizator cu conditia ca acest citat sa nu se afle pe aceeasi pagina si sa fie doar fragmentul la care te referi. Te rugam sa nu exagerezi cu citarea intregului mesaj daca nu e necesar.

Ma voi conforma cererii dvs.
Av Diana Ben Othmane a scris:

Luati legatura cu un avocat si merge acesta pe baza imputernicirii avocatiale la starea civila,contractul de asistenta se poate incheia si de copilul major in numele parintelui,de sot pt sotie,nu neaparat de titularul actelor

conf.art.147 din HG 64/2011 certif. de stare civila se elibereaza personal sau prin imputernicit cu procura speciala nicidecum pe baza de imputernicire avocatiala.