Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Inregistrarea Asistentilor in Brokeraj/ a agentilor in ...
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Inregistrarea Asistentilor in Brokeraj/ a agentilor in asigurari

Va pun in discutie o problema de care m-am "lovit" : agentii si asistentii in brokeraj in asigurari, care pana acum ceva vreme se inregistrau ca PFI la finante si primeau CIF sunt refuzati spre inregistrare, astfel incat sunt directionati catre Registrul Comertului. Insa la registru am primit raspuns in felul urmator: conform legii nr. 32/2000 privind activitatea de asigurare si supravegherea asigurarilor, atat codul CAEN 6629 cat si 6622 care ar fi potrivit domeniului de activitate este supus conditiei , respectiv aceea de a fi persoana juridica.
Asadar, intrebarea ar fi cu ce cod sa-i inregistram??? Pt ca vor PFA nu SRL sau SA!!!
Astept pareri!!!
Asociatia Brokerilor
Asociatia Brokerilor este o organizatie profesionala si patronala a societatilor de servicii de investitii financiare si a institutiilor de credit active pe piata de capital din Romania
[ link extern ]
Iti multumesc pentru raspuns, insa incadrarea ta este gresita, intrucat nu ma refer la brokeri pe actiuni, ci in asigurari, si mai mult, nu ma intereseaza sub ce cod se inregistreaza brokerul, ci agentul in brokeraj, care are cu totul alt statut. Poti sa ma ajuti cumva strict la asistentul/agentul de asigurari? :((Pt ca pentru a fi broker trebuiesc indeplinite alte conditii, spre exemplu autorizare CSA...
Multumesc pentru raspuns...
Monika
Tot legat de acest subiect as dori sa stiu daca codurile CAEN 6622 si 6629 pot fi utilizate doar ca si coduri unice si intreb daca pentru activitatea de asistent in brokeraj se mai pot utiliza alte coduri CAEN
Multumiri
alin2008 a scris:

Tot legat de acest subiect as dori sa stiu daca codurile CAEN 6622 si 6629 pot fi utilizate doar ca si coduri unice si intreb daca pentru activitatea de asistent in brokeraj se mai pot utiliza alte coduri CAEN
Multumiri

Pentru obiect unic de activitate vezi: site ONRC/ NomenclatorCAEN / Activitati desfasurate sub conditie / Lista privind activitatile economice pentru desfasurarea carora legea impune conditia obiectului unic de activitate.
Daca reusesti sa te lamuresti cu privire la inregistrare poate ca imi trimiti si mie solutia! O zi faina sa ai!
Monika