Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... eliberari adeverinte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

eliberari adeverinte

In cat timp este obligat angajatorul sa elibereze o adeverinta in care sa ateste cate zile de concediu am avut in ultimele 12 luni?
Nu e termen. Intr-un timp rezonabil pentru aceasta cerere.
si eu daca nu duc aceasta adeverinta la medic nu imi elibereaza concediu medical. concediul medical se elibereaza cu data eliberarii adeverintei.
faceti plangere la ITM....CNAS....daca nu se rezolva doar instanta este in masura sa-i oblige, dar , recomndat este sa nu ajungeti acolo.
Si in aceste cazuri - sesizare ITM, CNAS - , veti primi raspuns in termen de 30 de zile de la data inregistrarii sesizarii
PENTRU ELIBERAREA UNEI ADEVERINTE,NU E NECESAR CA SOLICITANTUL SA FACA O CERERE SPRE CONDUCATORUL INSTITUTIEI RESPECTIVE,CERERE CAREIA SECRETARUL II DA NUMAR DE INREGISTRARE?