Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... somatie de plata service auto
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

somatie de plata service auto

Buna ziua,in data de 28.06.2011 unul din autovehiculele societatii a fost implicat intr-un accident auto.Am mers la firma de asigurari,am deschis dosarul de dauna dupa care am mers impreuna cu asiguratorul la service-ul auto pentru a face constatarea.Asiguratorul a notat absolut toate daunele vizibile la masina dupa care am predat cheile si talonul reprezentantului service.La circa 2-3 saptamani am fost sunat insistent de patronul service-ului care ma ruga sa merg sa semnez si stampilez niste documente de intrare a masinii in reparatie(intrucat eu sunt proprietarul) pentru ca are un control de la RAR.In ziua respectiva nu am putut ajunge insa a doua zi la insistentele acestuia m-am deplasat la service si am semnat si stampilat documentul de intrare in reparatie al autovehicului.Toate bune si frumoase pana cand masina a fost reparata si am fost sunat din nou cand mi s-a adus la cunostinta faptul ca asiguratorul nu-si da acceptul de plata pentru reparatia masinii.Am tot incercat sa-mi recuperez masina intrucat aceasta facea parte dintr-un contract de transport si zilnic pierdeam sume importante pana ce intr-o buna zi la rugamintile mele patronul service-ului s-a induplecat si mi-a dat-o.Am fost pus sa semnez factura de reparatie si devizul.In acel moment am sunat brokerul care a a incheiat asigurarea care mi-a confirmat faptul ca pentru a depune documentele la asigurator,service-ul are nevoie de semnatura si stampila mea pe factura de reparatii si pe deviz.Dupa circa 1 luna de zile am primit din partea service-ului auto o hartie de la judecatorie cu termen pe 30.11.2011 unde sunt somat sa achit contravaloarea facturii intrucat aceasta este semnata si stampilata de mine.Precizez ca suma de pe deviz face mult mai mult de cat valoarea masinii.Ce pot face in aceasta situatie ?
In primul rand este treaba dumneavoastra inspectia de risc pentru ca ati semnat la efectuarea acesteia. Treaba asta cu pozele de la alta masina nu inseamna ca aveti dumneavoastra vreo vina... in mod normal la inspectia de risc se ataseaza si foto la seria de sasiu (ati verificat daca este cea corecta). Raspunderea intocmirii inspectiei de risc apartine agentului emitent... daca acesta si-a dat acordul intocmirii politei de asigurare nu sunteti raspunzator pentru ca acestia au incurcat pozele.
Cred ca se poate rezolva cu o reclamatie intemeiata catre CSA.
Daca doriti ajutor puteti sa ma contactati in privat
Am facut o gramada de adrese la CSA...aceleasi raspunsuri ca cele primite de la firma de asig.Totusi insist asupra vinovatiei mele cu privire la inspectia de risc.O fi treaba mea sa semnez pentru ea dar numai e treaba mea ce face inspectorul mai departe.Eu am dovedit prin toate modurile posibile ca masina a fost ok inainte de accident.Foto la seria de sasiu este ok insa este o problema la pozele caroseriei,au fost puse de la cealalta masina.Mi s-a reprosat ca as fi incercat sa fraudez insa ambele masini au polita casco incheiata in aceiasi zi,la aceiasi soc de asigurare...nu vad motivul pentru care as fi incercat sa fac asa ceva.Mai mult decat atat am platit primele 2 rate trimestriale,daca erau probleme de ce nu mi-au inapoiat banii.Motivatia ca "masina prezentata la inspectia de risc este alta decat cea implicata in accident" mi se pare o explicatie puerila.Un autoturism se identifica dupa numar identificare nu dupa poze.In cazul meu numarul de identificare de pe polita casco este acelasi cu numarul de identificare dupa constatarea facuta de inpectorul soc de asig.Deci despre ce vorbim ?
lucian2011 a scris: "O fi treaba mea sa semnez pentru ea dar numai e treaba mea ce face inspectorul mai departe." - foarte corect.
In aceeasi zi ati incheiat doua polite casco la doua masini identice si cu serii sasiu diferite.
OK. La soc. de asigurari stocare informatiilor se face electronic si este posibil ca la la introducerea in sistem a celor doua polite, insp. de asigurare sa fi introdus datele unei polite si sa ataseze foto de la a doua masin (a inversat pozele la polite). O gresala a lor.
Valoarea daunei este mare, aceasta gresala poate fi intentionata sau nu.
Daca a doua masina nu a avut nici un accident, nu a beneficiat de polita casco poate ar fi bine sa reziliati contractul casco si sa incheiati o alta polita la alta soc de asigurare. Poate asa, inspectorul care a incheiat polita va vedea ca pierde clienti si incepe sa se agite si sa faca ceva.
Din doua procese incercati sa faceti doar unul, comasindu-le. Adica daca serviceul va cheama in instanta dv. chemati in garantie asiguratorul. Angajativa un avocat bun, specializat de acest tip de dosare.
Sistemul este urmatorul:
Dumneavoastra solicitati intocmirea politei CASCO incheiind probabil si o cerere chestionar. In urma cererii un inspector de asigurari intocmeste inspectia de risc in prezenta dumneavoastra mentionand toate dotarile si eventualele avarii.La aceasta se ataseaza si plansele foto efectuate tot de catre acesta.
Apoi dumneavoastra va asigurati ca datele inscrise sunt in regula si semnati. In momentul in care Insp. de asigurari semneaza atunci inseamna ca isi da acordul si isi asuma responsabilitatea in ceea ce priveste intocmirea politei CASCO.
.... De aici mai departe nu va mai priveste ce se intampla cu documentatia atata timp cat aveti o polita casco.
Daca nu ma insel eu... nu se mentioneaza nimic despre fotografierea autoturismului in conditiile de asigurare ci doar despre efectuarea inspectiei de risc care cade in sarcina celui care o intocmeste.
In cazul in care inspectorul de daune are banuieli in acest sens.... nu are decat sa instiinteze departamentul juridic care avizeaza dosarul cu regres si recuperarea daunei de la emitent... nu de la dumneavoastra.
Presupunerea acestora ca este o posibila frauda este neintemeiata.... acestia ar trebui sa faca legatura intre inspectorul de asigurari si dumneavoastra ca ati planuit o inselatorie.
O intrebare ar fi... ati primit ceva oficial in acest sens... motive de ce nu acorda despagubirea in scris de la ei... daca nu ... atinci dosarul nu este inchis.
Se practica frecvent "intimidarea clientului" in momentul in care sesizeaza ca problema pleaca de la ei.
Ati incercat sa vb si cu inspectorul de asigurari ca v-a intocmit politele... poate reusiti sa indentificati pozele initiale... acesta putand sa corecteze eroarea comisa.
Se pare ca cel care a incheiat polita casco este un broker cu relatii la soc de asig.Dosarul de dauna este 100% inchis pentru ca am verificat in sistemul soc de asig.Raspunsul oficial l-am primit in scris si acolo se specifica ca in urma raportului de expertiza se constata ca autovehicolul implicat in accident este altul decat cel prezent la intocmirea inspectiei de risc.Problema este ca, cu acest broker am incheiat polite casco de ani de zile la diferite soc de asig si se pare ca pentru autovehicolul in cauza a pus poze mai vechi care au fost trimise ceva timp in urma la o alta soc de asig.Am inteles ca firmele de brokeraj au o baza de date comuna pentru foto si din acest motiv s-a produs greseala.Din punctul meu de vedere ma consider nepatat pentru ca am tot demonstrat nevinovatia.In momentul in care departamentul antifrauda studia dosarul meu am fost chemat pentru discutii.Mi-au relatat ca in urma verificarilor s-a constatat ca societatea pe care o reprezint are 2 masini aceiasi culoare si aceiasi marca si ca am incercat sa fac o smecherie.Problema era ca societatea are 4 masini aceiasi culoare,aceiasi marca si in acel moment am demonstrat ca toate au polite casco din momentul in care le-am achizitionat si pana in prezent.Dupa aceasta au gasit alta motivatie,accidentul nu s-a produs la data la care sustinem noi.Am incercat sa demonstrez cu martori dar mi s-a spus ca martorii imi sunt cunoscuti si tin cu mine...deci nu sunt credibili.Dupa discutii cu cond auto care a fost implicat in accident am aflat ca acesta a sunat la 112 imediat dupa producerea evenimentului.Am relatat acestea la soc de asig si din nou mi s-a spus ca masina in momentul intocmirii politei casco era deja lovita.Am demonstrat din nou cu foi de parcurs si bonurile de combustibil,ba chiar am luat inregistrari video din statiile Lukoil pe care le-am pus la dispozitie celor de la soc de asig.Dupa 3 luni am primit raspunsul oficial pe care l-am prezentat mai sus.Se pare ca nu pot intra in posesia raportului de expertiza facut de dumnealor intrucat este platit de ei si nu sunt obligati sa-l arate.Am facut o gramada de hartii in care rog sa mi se puna la dispozitie copii dupa actele din dosarul de dauna si pana astazi nu am primit absolut nimic.Reprezentantii soc de asig au tot incercat sa ma faca sa renunt la plata despagubirii tot amenintandu-ma ca voi junge sa fiu cercetat,ca vom ajunge pe lista neagra a asiguratilor...etc.Normal ar fi fost ca decizia soc de asig sa fie regres pe firma de brokeraj dar din pacate nu s-a intamplat asta.Au avut o tentativa de a mi se propune plata a 50% din valoarea daunei (dar se pare ca in urma unei discutii cu cineva pe care credeam mai apropiat,si caruia i-am spus ca abia astept cei 50% sa-i pot da in judecata pentru restul),propunere care nu s-a mai materializat.Revenind la postarea dumneavoastra nu cunosc pasii care trebuiesc urmariti la incheierea unei polite casco.Presupun ca atata timp cat am achitat si detin o foaie A4 eliberata de soc de asig unde am datele de identificare a masinii,valoarea asigurata si perioada,pentru mine inseamna ca detin o polita casco in vigoare.