Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Auditor energetic pentru cladiri - PFA sau profesie ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Auditor energetic pentru cladiri - PFA sau profesie liberala

Buna ziua,

Sunt auditor energetic pentru cladiri atestat de Ministerul Dezvolatarii si sunt inregistrat la RC ca PFA cu codul CAEN 7112. Pot desfasura activitatea de auditor energetic in acest mod?
Din punctul meu de vedere profesia Dvs. este una liberala si inregistrarea la Registrul Comertului nu era necesara pentru ca profesiile libere sunt exceptate de la aceasta obligatie, era suficient sa va inregistrati la Administratia Financiara.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...

Din coroborarea acestor prevederi si tinand cont de lista cu membrii Uniunii Profesiilor Liberale din Romania precum si de anexa nr. 2 (LISTA profesiilor reglementate în Romania) din Legea 200/2007 se poate concluziona ca din punct de vedere fiscal sunt considerate venituri din profesii libere veniturile obtinute din prestari de servicii cu caracter profesional, in domeniile stiintific, literar, artistic, educativ si altele :
1. desfasurate in mod individual sau in diverse forme de asociere,
sau
2. desfasurate pe baza de contract pentru societati comerciale sau alte entitati reglementate potrivit legii sa desfasoare activitati care genereaza venituri din profesii libere,
de către:
medic (Colegiul Medicilor din România),
medic veterinari (Colegiul Medicilor Veterinari din România),
avocat, avocatii stagiari in baza contractelor de colaborare, avocatii salarizati in interiorul profesiei (Uniunea Nationala a Barourilor din România),
notar public (Uniunea Nationala a Notarilor Publici din România),
executor judecatoresc (Ministerul Justiţiei),
expert tehnic (Corpul Expertilor Tehnici din România – CETR);
expert contabili (Corpul Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din România – CECCAR),
contabil autorizat (Corpul Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din România – CECCAR),
consultant de plasament in valori mobiliare (Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare – CNVM);
auditor financiar (Camera Auditorilor Financiari din România),
consultant fiscal (Camera Consultantilor Fiscali),
arhitect (Ordinul Arhitectilor din România),
traducator/interpret autorizat (Ministerul Justiţiei),
sportivi,
arbitri sportivi,
farmacist (Colegiul Farmacistilor din România),
psiholog cu drept de libera practica (Colegiul Psihologilor din România)
practician in reorganizare si lichidare (Uniunea Nationala a Practicienilor în Insolventa din România),
persoane autorizate sa realizeze si sa verifice lucrarile de specialitate din domeniul cadastrului, geodeziei si cartografiei (Ordinul Geodezilor din Romania),
urbanist (Registrul Urbaniştilor din România),
restaurator (Oficiul Naţional al Monumentelor Istorice),
asistent medical (Ordinul Asistentilor Medicali Generalisti, Moaselor si Asistentilor Medicali din România)
tehnician dentar (Ordinul Tehnicienilor Dentari din România),
consilier in proprietate industriala (Oficiul de Stat pentru Invenţii şi Mărci),
consilier juridic (Ministerul Justiţiei);
consilier de probaţiune (Ministerul Justiţiei);
expert tehnic judiciar (Ministerul Justiţiei);
expert criminalist (Ministerul Justiţiei);
broker (Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare – CNVM);
evaluator (Uniunea Nationala a Evaluatorilor din România – ANEVAR)
mediator (Consiliul de Mediere)
verificator de proiect atestat, expert tehnic atestat şi responsabil tehnic cu execuţia, auditor energetic pentru clãdiri (Ministerul Dezvoltãrii, Lucrãrilor Publice şi Locuinţelor).

[ link extern ] /
L.C.
Intrucat desfasor, atat activitati de proiectare pentru instalatii, cat si audit energetic pentru cladiri, am fost nevoit sa ma infiintez ca PFA la Registrul Comertului - alta cale nu exista pentru a face proiecte.
Mai mult, art. 20 din Legea 372/2005 prevede ca Auditorii energetici pentru cladiri si expertii tehnici atestati îsi desfasoara activitatea ca experti independenti, persoane fizice autorizate sau ca angajati ai unor persoane juridice... Iar singura lege care defineste persoana fizica autorizata este Ord. 44/2008, nu-i asa?
In aceasta situatie, inteleg ca legiuitorul a prevazut 3 modalitati de desfasurare a activitatii de auditor energetic pentru cladiri:

1. expert tehnic independent = profesie liberala;

2. persoana fizica autorizata = inregistrare la RC conf. Ord. 44/2008, sub forma de servicii de inginerie, exact ca in cazul proiectelor;

3. angajat al unui agent economic = angajat la un SRL.

Gresesc???

Oare de ce un SRL poate desfasura activitati de audit energetic pentru cladiri sub autorizarea RC si sub cod CAEN 7112, in timp ce o persoana fizica autorizata si inregistrata la RC conf. Ord. 44/2008 nu???
Intrucat desfasor, atat activitati de proiectare pentru instalatii, cat si audit energetic pentru cladiri, am fost nevoit sa ma infiintez ca PFA la Registrul Comertului - alta cale nu exista pentru a face proiecte.

Spuneti ca ati fost nevoit sa va constituiti PFA inregistrandu-va la Registrul Comertului. Ati incercat sa va declarati la Administratia Financiara ca PFA -auditor energetic pentru cladiri cu cod CAEN 7112 - profesie liberala si ati fost refuzat?
Va intreb pentru acest lucru deoarce alti auditori functioneaza ca atare doar cu inregistrarea la Administratia Financiara:
www.avocatnet.ro/content/for... :
www.avocatnet.ro/content/for...
[ link extern ]
Mai mult, art. 20 din Legea 372/2005 prevede ca Auditorii energetici pentru cladiri si expertii tehnici atestati îsi desfasoara activitatea ca experti independenti, persoane fizice autorizate sau ca angajati ai unor persoane juridice... Iar singura lege care defineste persoana fizica autorizata este Ord. 44/2008, nu-i asa?

Asa este, pentru PFA fara atestat. Insa, ordonanta de urgenta nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si întreprinderile familiale, NU se refera si la profesiile liberale deoarece acestea se pot desfasura in baza unor legi speciale. Din pacate, nu exista o lege clara de reglementare a profesiilor liberale motiv pentru care pentru fiecare profesie liberala trebuie sa se tina cont de legislatia care se refera la exercitarea ei (conditii, cerinte, modalitati, etc.).
Art. 1. - (1) Prezenta ordonanta de urgenta reglementeaza accesul la activitatea economica, procedura de inregistrare in registrul comertului si de autorizare a functionarii si regimul juridic al persoanelor fizice autorizate sa desfasoare activitati economice, precum si al intreprinderilor individuale si familiale.
(2) Prezenta ordonanta de urgenta nu se aplica profesiilor liberale, precum si acelor activitati economice a caror desfasurare este organizata si reglementata prin legi speciale.

www.avocatnet.ro/content/art...
In aceasta situatie, inteleg ca legiuitorul a prevazut 3 modalitati de desfasurare a activitatii de auditor energetic pentru cladiri:
1. expert tehnic independent = profesie liberala;
2. persoana fizica autorizata = inregistrare la RC conf. Ord. 44/2008, sub forma de servicii de inginerie, exact ca in cazul proiectelor;
3. angajat al unui agent economic = angajat la un SRL.
Gresesc???

1. Expert tehnic independent in baza unui atestat eliberat de Ministerul Dezvoltării - PFA - profesie liberala
2. PFA fara atestat = inregistrare la RC conf. Ord. 44/2008, sub forma de servicii de inginerie, exact ca in cazul proiectelor;
3. Da
Oare de ce un SRL poate desfasura activitati de audit energetic pentru cladiri sub autorizarea RC si sub cod CAEN 7112, in timp ce o persoana fizica autorizata si inregistrata la RC conf. Ord. 44/2008 nu???

Cine v-a spus ca nu puteti functiona astfel trebuia sa-si argumenteze afirmatia. Din punctul meu de vedere, in lumina celor mentionate, activitatea dvs. este una liberala si inregistrarea la Registrul Comertului nu era necesara.
L.C.

Codul fiscal defineste astfel profesiile libere:
23. Sunt considerate venituri din profesii libere veniturile obţinute din prestări de servicii cu caracter profesional, desfăşurate în mod individual sau în diverse forme de asociere, în domeniile ştiinţific, literar, artistic, educativ şi altele, de către: medici, avocaţi, notari publici, executori judecătoreşti, experţi tehnici şi contabili, contabili autorizaţi, consultanţi de plasament în valori mobiliare, auditori financiari, consultanţi fiscali, arhitecţi, traducători, sportivi, arbitri sportivi, precum şi alte persoane fizice cu profesii reglementate desfăşurate în mod independent, în condiţiile legii.

[ link extern ]

Laura Ciobeica, moderator