Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Definitie activitate.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Definitie activitate.

Activitatea cu un cod caen 7112( proiectare constructii,expertize si verificari proiecte) este o activitate liberala?
george-neagu, moderator
ce profesie aveti ?
inginer constructor,cu activitatile precizate: proiectant,expert si verificator MLPAT
Nu e profesie liberala atata timp cat ca sa va desfasurati activitatea trebuie sa va inregistrati la Oficiul Registrului Comertului .
Sunt inregistrat cu F15/.../ inca din 2003,cand nu mai stiu prin ce "ordin" s-a dispus ca toate PFA-urile sa se inregimenteze la RC(alti bani,alta distractie), mi s-a dat un cod CAEN,dar fac aceeasi activitate ca inainte,cand profesam pe baza de autorizatie, cu D-L 54/90. Multumesc.
Inseamna ca nu e profesie liberala . Acestea se inregistreaza la infiintare DOAR la ANAF .