avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Definitie activitate.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Definitie activitate.

Activitatea cu un cod caen 7112( proiectare constructii,expertize si verificari proiecte) este o activitate liberala?
Ultima modificare: Luni, 21 Februarie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 20:34, 21 Februarie 2022
ce profesie aveti ?
inginer constructor,cu activitatile precizate: proiectant,expert si verificator MLPAT
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu e profesie liberala atata timp cat ca sa va desfasurati activitatea trebuie sa va inregistrati la Oficiul Registrului Comertului .
Sunt inregistrat cu F15/.../ inca din 2003,cand nu mai stiu prin ce "ordin" s-a dispus ca toate PFA-urile sa se inregimenteze la RC(alti bani,alta distractie), mi s-a dat un cod CAEN,dar fac aceeasi activitate ca inainte,cand profesam pe baza de autorizatie, cu D-L 54/90. Multumesc.
Inseamna ca nu e profesie liberala . Acestea se inregistreaza la infiintare DOAR la ANAF .

Alte discuții în legătură

Auditor energetic pentru cladiri - pfa sau profesie liberala stefansn stefansn Buna ziua, Sunt auditor energetic pentru cladiri atestat de Ministerul Dezvolatarii si sunt inregistrat la RC ca PFA cu codul CAEN 7112. Pot desfasura ... (vezi toată discuția)
Profesie liberala vs pfa - impozitare si inregistrare Maria780 Maria780 Buna ziua! Sunt medic si ma intereseaza care este diferenta intre profesia liberala si PFA. Am inteles ca profesiile liberale nu necesita inregistrare la ... (vezi toată discuția)
Dirigentie de santier lrc_dms lrc_dms Pot executa servicii de Dirigentie de santier printr-un PFA? Pe certificat de inregistrare am 7112 fara Dirigentie de Santier, dupa Autorizare am solicitat la ... (vezi toată discuția)