avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Inscrierea gajului la arhiva si notarea in cartea ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Inscrierea gajului la arhiva si notarea in cartea funciara.

Salut.
Am o nedumerire referitoare la notarea gajului in cartea funciara.
Potrivit Codului civil:
Art. 2.480. - Gajul poate avea ca obiect bunuri mobile corporale sau titluri negociabile emise în formă materializată.
Art. 2.482. - (1) Publicitatea gajului bunurilor mobile corporale se realizează fie prin deposedarea debitorului, fie prin înscrierea gajului la arhivă.
(2) Publicitatea gajului asupra sumelor de bani se realizează numai prin deţinerea acestora.
(3) Gajul asupra titlurilor negociabile este perfectat prin remiterea sau, după caz, prin andosarea titlurilor.


De asemneea potrivit art. 902 (2) pct. 15 gajul este supus notarii in cartea funciara.
Art. 902. - (2) În afara altor cazuri prevăzute de lege, sunt supuse notării în cartea funciară: [...]
15. schimbarea rangului ipotecii, poprirea, gajul sau constituirea altei garanţii reale asupra creanţei ipotecare
;

Sa inteleg ca acelasi gaj este supus la 2 forme de publicitate? Pentru ca ipoteca imobiliara este cu totul altceva. :">
Merci
Cel mai recent răspuns: ROLYU , utilizator 21:47, 24 Februarie 2012
Buna seara, interesanta intrebare. Apreciez ca in in ceea ce priveste art 902 pct. 15, se refera la ipoteza in care o datorie (un debit) se garanteaza prin gajarea unei creante ipotecare: mai concret eu, debitorul tau iti garantez indeplinirea obligatiei asumate fata de tine printr-un gaj asupra unei creante ipotecare pe care eu o am fata de o terta persoana; evident ca in acest caz creditorul din contractul de gaj are dreptul sa noteze gajul asupra creantei ipotecare in cartea funciara aferenta imobilului ce face obiectul creantei ipotecare. Este o parere strict personala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ipoteca mobiliarã criss15 criss15 Buna seara! Art.2343 din N.C.civ prevede ca ipoteca este un drept real asupra bunurilor mobile si imobile. Intrebarea mea este care mai e diferenta dintre ... (vezi toată discuția)
Model notificare cesiune de creanta cerveza123 cerveza123 Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu un model de notificare cesiune de creanta? Va multumesc anticipat! (vezi toată discuția)