Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... titularizare profesori
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

titularizare profesori

Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine in urmatoare situatie.
Sa luam urmatoarea situatie ipotetica: "Ionescu este angajat ca profesor la o scoala particulara cu contract individual de munca. Se face mentiunea ca Ionescu este profesor titular. La data de 15 august 2010 i se desface contractul de munca cu acordul ambelor parti, insa i se face un nou contract individual de munca tot incepand cu data de 15 august 2010. Intrebarea este urmatoarea: Ionescu, datorita acestei situatii (desfacerea vechiului contract de munca si incheierea unui alt contract de munca nou tot la aceeasi scoala particulara), si-a pierdut dreptul de a fi profesor titular?
Ma intereseaza o reglementare legala in acest sens. Este stipulat in vreo lege sau ordonanta despre aceasta situatie?
Va multumesc!
mitrache_v, utilizator
Pentru incheierea noului cim (mi-e imposibil sa inteleg desfacerea cim-ului pentru incheierea altuia), angajatorul, fiind cel care are dreptul sa incheie contracte de munca (prin CA recruteaza personalul si organizeaza concursul), il va incadra ca titular, intrucat profesorul nu are intrerupere a activitatii, astfel incat sa fie in situatia de a sustine un nou concurs.