Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suplinitor calificat în învãțãmânt
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suplinitor calificat în învãțãmânt

Sunt suplinitor calificat în învățământ, debutant, în primul an de activitate, cu contract de muncă pe perioadă determinată până la 31 august 2012.
Pentru prelungirea contractului ca și cadru didactic trebuie sa fac cerere pentru prelungire sau la constituirea catedrelor de către șefii de catedră se hotărăște dacă-mi mai prelungesc contractul cu încă un an sau nu?
Mulțumesc
Inainte de incheierea perioadei contractuale trebuie sa discutati cu directiunea si colegii de catedra pentru a vedea daca exista destule ore pentru constituirea unei norme didactice pentru dumneavoastra in anul scolar urmator. In cazul in care exista suficiente ore puteti ramane in scoala respectiva pe baza de continuitate si se va incheia un nou contract de munca incepand cu data de 1 septembrie 2011 pana la 31 august 2013.
Daca nu exista ore suficiente pentru a avea norma didactica in aceeasi scoala va trebui sa va prezentati din nou la concursul de titularizare organizat in conformitate cu legea invatamantului. In urma sustinerii concursului veti putea obtine un post de profesor titular sau unul de profesor suplinitor.