avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cind transmit incetarea CIM?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cind transmit incetarea CIM?

Buna ziua,
Am de incetat un cim cu data de 01.12.2011,(omul a cerut demisia ,incepand cu aceasta data si i-a fost aprobata -art.81 alin.7), cand o sa-l incetez daca 30.11.2011 este zi libera, 01.12.2011 este zi libera?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: mirusaby , utilizator 14:58, 24 Noiembrie 2011
Decizia de incetare a contractului individual de munca se intocmeste in chiar ziua incetarii contractului individual de munca se inregistreaza in registrul general de evidenta a salariatilor (REVISAL) si se transmite la Inspectoratul Teritorial de Munca in aceeasi zi.
30 nu e libera.
Conform HG 500/2011
d)elementele prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. i) se înregistrează în registru la data încetării contractului individual de muncă/la data luării la cunoştinţă a evenimentului ce a determinat, în condiţiile legii, încetarea contractului individual de muncă;

Avand in vedere ca ziua de 30 noiembrie nu este libera, puteti transmite Revisal in data de 30.11
Da ,omul va lucra si pe 30.11.2011, iar la sfarsitul programului eu ii transmit incetarea.
Bunnnnnnnn, dar omul intâmplator este paznic si lucreaza de noapte.....atunci ce fac?
Pai nu conteaza. Pentru el aceea e ultima zi de munca, iar pentru dumneavostra, care lucrati cele 8 ore dar in alta perioada a zilei, e la fel. O trimiteti in timpul programului dumneavostra de munca.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie incetare 01 dec crisadi crisadi buna ziua am un angajat caruia ii expira CIM-ul pe data de 01.12.2011. Imi puteti spune va rog cu ce data pot face decizia de incetare si cand ar trebui ... (vezi toată discuția)
Inregistrare in revisal anyana3 anyana3 buna seara, decizia de incetare contract este 30.11.2011 este ultima zi de preaviz (lucru) si pontata. in aplicatia revisal la incetare ce data se trece ... (vezi toată discuția)
Desfacere cim G.V. G.V. Buna, daca am un contract de perioada determinata pana la 15.12.2012, astazi pot sa trimit revisalul? (Decizia de incetare CIM cu data de 15.12.2012, CF ART. ... (vezi toată discuția)