Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... caldura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

caldura

buna ziua
e corect sa platim caldura in functie de suprafata locuibila chiar daca nu incalzesc toate cele 3 camere, ci doar 2. Mentionez ca a 3 a camera e inchisa si caloriferul e inchis
exista vreo reglementare in acest sens?
va multumesc
De ce nu incalziti si a 3-a camera?
Daca acest calorifer nu este deconectat din reteaua de incalzire nu puteti fi scutit de plata caldurii in aceasta camera.
Si in plus ar trebui facut un inventar al intregului sistem de incalzire de pe scara pentru o noua evaluare a cotei pe care trebuie sa o plateasca fiecare apartament.
elga50, moderator
incalziti toate camerele caci oricum caldura se imparte pe suprafata locuibila
aveti repartitoare si aceasta este cauza pt care nu incalziti a 3-a camera?
pt caldura din condominiu, platiti la suprafata utila
aadynna, utilizator
ganca a scris:

Mentionez ca a 3 a camera e inchisa si caloriferul e inchis

Pentru caloriferul inchis detineti dovada de la furnizorul de servicii?
Daca dvs ati inteles ca masura unilaterala sa apreciati ca neutilizand o camera si caloriferul aferent ,realizati economie la impunerile lunare la intretinere ,ati gresit.
Asociatia de proprietari repartizeaza consum caldura strict in raport de calorifere in evidenta,indiferent de actiunile unilaterale si neautorizate ale proprietarilor de inchidere a acestora

initial titlul era repartitoare ista caldura nu doar caldura.
intradevar, nu am incalzit a 3-a camera pt ca avem repartitoare si logic ar trebui sa platim mai putin.
s-ar putea, cu toate ca avem repartitoare sa platim dupa suprafata radianta?
mentionez ca avem un contract pe asociatie si nu individual
multumesc