Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Persoana Fizica Autorizata: exista o \"limita\" a ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Persoana Fizica Autorizata: exista o "limita" a cifrei de afaceri?

Exista o limita a cifrei de afaceri la PFA? De exemplu, limita maxima 5000 lei, peste limita asta trebuie sa ai SRL sau SA (cifra este aleatoare).
Multumesc anticipat
Nu exista o limita ca si cifra de afaceri pentru o persoana fizica autorizata, insa daca depasiti ica si suma din incasari echivaletul a 35.000 Euro in lei din luna aceea deveniti platitor de Tva si va trebui sa depuneti declaratii la Fisc in acest sens si sa emiteti facturi cu Tva.
bizuta a scris:

Nu exista o limita ca si cifra de afaceri pentru o persoana fizica autorizata, insa daca depasiti ica si suma din incasari echivaletul a 35.000 Euro in lei din luna aceea deveniti platitor de Tva si va trebui sa depuneti declaratii la Fisc in acest sens si sa emiteti facturi cu Tva.

Corect! Asa spune legea dar Popu are dreptate pt. ca in realitate suna este de 119 000 lei, la cursul euro de cind era lupul catel...
... si lupul era catel in 2007 cand RO a aderat la UE . ( cursul fiind de atunci )
In conformitate cu prevederile art. 152 Cod fiscal daca cifra anuala de afaceri declarata sau realizata este peste limita a 35.000 euro al carui echivalent in lei se stabileste la cursul de schimb comunicat de BNR la data aderarii, persoana trebuie sa se inregistreze ca platitor de TVA.
lucian huzum a scris:

In conformitate cu prevederile art. 152 Cod fiscal daca cifra anuala de afaceri declarata sau realizata este peste limita a 35.000 euro al carui echivalent in lei se stabileste la cursul de schimb comunicat de BNR la data aderarii, persoana trebuie sa se inregistreze ca platitor de TV

Am inteles, este clar 99.99%. Diferenta ar fi ca nu inteleg la ce se refera "data aderarii". #-o Asa ca te rog frumos, explica-mi ce inseamna si asta....
Multumesc anticipat