Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Autoritatea Naþionalã de Reglementare pentru ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Autoritatea Naþionalã de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilitãþi Publice vã informeazã:

Autoritatea Naţională de Reglementare pentru Serviciile
Comunitare de Utilităţi Publice vă informează:

Autoritatea Naţională de Reglementare pentru Serviciile
Comunitare de Utilităţi Publice vă informează:
Începând cu sezonul de încălzire 2011-2012, în imobilele de tip
condominiu în care sunt montate repartitoare de costuri pentru
încălzire, consumul comun se stabileşte în baza unor cote procentuale
determinate numai prin măsurători, funcţie de indicaţiile unui repartitor comun
montat în spaţiile comune, nefiind admisă utilizarea în calculele de
repartizare a cotelor de 30% şi 50% sau a altor cote alese în mod
convenţional.

Pentru îndeplinirea acestei cerinţe, este obligatorie efectuarea de către
asociaţia de proprietari/locatari a inventarului instalaţiilor de încălzire aflate în
proprietate comună (diametre, lungimi şi izolaţii termice existente) şi
predarea acestuia către prestator, precum şi asigurarea accesului în spaţiile
comune în vederea montării repartitorului comun.

În cazul în care nu se reuşeşte montarea repartitorului comun,
indiferent de motive, indicaţiile repartitoarelor montate în apartamente nu se
iau în considerare, iar repartizarea consumurilor de energie termică în
condominiile respective se va face de către asociaţie, proporţional cu
suprafaţa utilă.

Până la asigurarea de către asociaţia de proprietari/locatari a condiţiilor
necesare montării şi utilizării repartitorului comun, serviciul de exploatare a
repartitoarelor este suspendat, fiind interzis prestatorului să desfășoare
această activitate în condominiul respectiv.

Repartizarea consumurilor pentru încălzire utilizând indicaţiile
repartitoarelor de costuri se efectuează numai de către persoane juridice
autorizate de A.N.R.S.C., iar prestarea acestei activităţi de către persoane
fizice sau juridice neautorizate constituie contravenţie şi atrage nulitatea de
drept a repartizării, respectiv a cotelor de încălzire ce revin proprietarilor
apartamentelor şi nu constituie bază legală pentru determinarea consumului
în vederea stabilirii cuantumului ajutorului lunar pentru încălzire.

Alte informații utile pentru asociațiile de proprietari/locatari:

Consumul de energie termică pentru încălzire înregistrat de contorul de
branşament însumează:

1. consumul comun, ce reprezintă căldura cedată de instalaţiile de încălzire din
spaţiile comune (casa scării, culoare, spălătorii, uscătorii, subsol, holuri şi altele
asemenea) căldură de care beneficiază indirect toţi proprietarii din condominiu,
indiferent dacă aceştia au sau nu apartamentele racordate la sistemul centralizat, întrucât spaţiile comune se învecinează cu toate apartamentele din condominiu.

Consumul comun se repartizează proporţional cu cota parte de proprietate indiviză care îi revine fiecărui proprietar;

2. consumul individual, reprezentat de:

- aportul de căldură adus de coloanele de distribuţie ce traversează
apartamentele sau spaţiile cu altă destinaţie,

căldură

de care beneficiază în mod direct atât apartamentele racordate la sistemul centralizat,
cât şi
- apartamentele deconectate,

care se repartizează proporţional cu indicaţiile repartitorului comun şi cu suprafaţa echivalentă termic a coloanelor de distribuţie tur şi retur, aşa cum acestea se regăsesc în teren, cu sau fără izolaţie, aplicându-se factorii de amplasare;

- căldura cedată de corpurile de încălzire din fiecare proprietate individuală, pe
care sunt sau nu montate repartitoare de costuri.

În cazul apartamentelor deconectate această componentă este zero.

Coloanele de distribuţie şi de încălzire aflate în interiorul apartamentelor cedează
în mod continuu căldură în proprietăţile individuale, iar la repartizarea consumurilor de energie termică trebuie să se ţină seama de căldura cedată de acestea.
Izolarea acestor conducte conduce numai la o diminuare a consumului individual întrucât nu există izolaţie termică perfectă.
Prin această izolare nu se reduce cota aferentă consumului comun.
O izolare termică a unei instalaţii se realizează cu materiale de conductivitate
termică cât mai redusă aplicate direct pe suprafaţa de contact, şi este cu atât mai eficientăcu cât grosimea izolaţiei este mai mare.
Din punct de vedere tehnic, nu poate fi considerată izolaţie termică în instalaţii simpla acoperire sau „mascare” a unor coloane cu materiale izolante specifice lucrărilor de construcţii, precum rigips, carton, cărămizi, bolţari, etc.

Faţă de cele menţionate, nu recomandăm izolarea termică a coloanelor verticale,
întrucât chiar dacă costurile aferente căldurii cedate scad, cresc în schimb alte costuri necesare menţinerii aceluiaşi confort termic în apartamente, respectiv:

a) costurile cu căldura cedată de calorifere în apartamentele cu repartitoare,
deoarece acestea vor funcţiona un timp mai îndelungat, iar repartitoarele vor
indica mai multe unităţi;
b) costurile cu consumul de gaze la apartamentele cu centrală termică pentru a se
compensa aportul de căldură ce nu se mai realizează de aceste coloane.
În baza inventarului însuşit de asociaţia de proprietari/locatari şi predat
prestatorului, acesta determină suprafaţa echivalentă termic a instalaţiilor de încălzire aflate în proprietatea comună şi calculează lunar şi exact în funcţie de indicaţiile repartitorului comun, conform prevederilor din Norma tehnică aprobată prin Ordinul preşedintelui A.N.R.S.C. nr. 343/2010:
a) cota procentuală pentru stabilirea căldurii cedate în spaţiile comune;
b) căldura cedată de coloanele verticale în fiecare încăpere din fiecare
apartament, funcţie de izolaţiile termice existente.
Da , asa este .... am aprofundat un pic problema si m-am lamurit si nu numai ca este relativ simplu daca ai rabdare , dar mi se pare si logic calculul , insa mi-e greu sa-l explic si locatarilor revoltati care m-au asaltat cu intrebari al caror raspuns nu pot sa-l inteleaga sau spun ca e gresit (calculul) . Altii m-au luat in balon si mi-au spus ca ei n-au nevoie de tevile din apartament si n-au cerut ca acestea sa treaca prin apartamentul lor. ..... le-am oferit o panza de bomfaier ... iar o duduie farmacista mi-a zis ca acea caldura degajata de tevi nu-i foloseste in camera in care doarme ! ... fiindca acestea sunt doar in baie si in bucatarie .... deci: ori se marita urgent .... ori trebuie sa merg seara s-o invelesc .... ori ..... nu stiu ce sa mai fac.... uff, ma doare capul :slap:
Nu va mai bateti capul!
Cine va dori sa inteleaga cu adevarat, va va asculta explicatia, va pune intrebari, va avea rabdare sa-i raspundeti, va incerca sa inteleaga si va avea rabdare sa va documentati si sa-i raspundeti mai apoi cu idei pe care nu le stiati nci dv., dar le-ati aflat ulterior.
.
Cine nu vrea sa inteleaga, puteti dv. sa va raciti gura, ca o faceti de pomana!

E adevarat ca un administrator trebuie uneori sa insiste mai mult pentru a convinge locatarii de argumentele sale, dar totul are o limita dincolo de care orice dicutie nu-si mai are rostul. Acest fel de locatari pornesc de la ideea ca toata lumea ii fura si ei nu vor accepta in veci alta idee.
Escrocherie tipica a firmelor:
Spatii comune: 12.8444995 Gcal................... 8983 unitati
Spatii individuale: 112.715005 Gcal ..................78897 unitati

CALORÍE, calorii, s. f. Unitate de măsură egală cu cantitatea de căldură care ridică temperatura unui gram de apă distilată de la 19,5 la 20,5 °C;
GIGACALORÍE, gigacalorii, s. f. (Fiz.) Unitate de măsură egală cu un miliard de calorii
Daca poata da cineva o definitie corespunzatoare a "unitatii" ca unitate de masura a caldurii e Einstein. Sau poate spune cineva ce cantitate de energie termica, de caldura reprezinta o "unitate"? Nu exista asa ceva.. Nici nu exista vreo echivalenta intre gigacalorie si "unitate".
Exista in schimb echivalenta intre Gcal si Megawat. 1 Gcal -1,163 MW [ link extern ]
De ce unitatea are in fiecare luna alta valoare, chiar daca pretul Gcal e acelasi?
Unitatea are doar o valoare monetara, nu si un aspect cantitativ concret?#-o
Interventie moderator
Lupta dv. cu firmele de repartitoare, cu ANRSC si alti "escroci sau "panarame", cum ii denumea altcineva se poate desfasura intr-un spatiu public de specialitate si acolo va puteti da masura cunostintelor dv.
Acesta este un forum unde oamenii vor sa inteleaga cum se repartizeaza o factura dupa ce ea a fost emisa si in conditiile existente in blocurile lor, acele calcule finale din programele de calcul, nu neaparat sa-i puneti sa citeasca tratate stiintifice, care nici macar in sala de judecata nu-i va ajuta.
Problema fiecaruia trebuie sa se rezolve intre limitele legale care exista, nu intre cele care ar putea sa fie.
Cand va fi altceva, vom prezenta acel altceva.
Forumul acesta promoveaza cunoasterea si respectarea legilor, normelor si regulamentelor asa cum sunt ele publicate in Monitorul Oficial.

1. Nici ANRSC, nici RADET, nici firmele de repartitoare nu au ascuns informatia ca e necesara montarea unui robinet de echilibrare hidraulica, ba dimpotriva.
2. O unitate echivalenta este o notiune conventionala, asa cum este si metrul, litrul, caloria, inchul, wattul, ora etc si atata timp cat toata lumea pe o scara de bloc isi masoara consumul de caldura in aceste unitati, atata timp cat Gcal intrate la bransament, de aici in colo, pana in varful coloanelor de caldura si la capatul celui mai indepartat calorifer din scara de bloc respectivele Gcal sunt exprimate conventional in unitati, calculele sunt corecte, in principiu.
3. Si ca sa va raspund la intrebarea dv. din finalul mesajului:
De ce unitatea are in fiecare luna alta valoare, chiar daca pretul Gcal e acelasi?
iata un exemplu:
- daca furnizorul livreaza intr-o luna 10 Gcal, masurati la nivelul bransamentului si unitatile de index adunate de la locatari si de la partea comuna insueaza 1000, in acea luna o unitate va fi echivalenta a 0,01000 Gcal.
- daca furnizorul livreaza in alta luna tot 10 Gcal, dar suma unitatilor de index este 900 pentru ca unii nu au dat citirea, li s-a estimat, deci s-a calculat un alt consum decat cel real, altii au dat gresit citirea si in acest caz, la fel, consumul declarat este eronat fata de cel real etc, deja unitatea de index este echivalenta a 0,011111 Gcal, deci mai scumpa.
Nu este vina furnizorului si nici a firmei de calcul ca in cadrul asociatiei declararea indecsilor este eronata.
In blocuri mai mici lucrurile pot fi controlate, citirile pot fi facute de o persoana desemnata sau verificate mai des, acolo diferentele de cost a unitatilor echivalente vor fi mai mici de la luna la luna.
In blocurile mari, in care exista o fluctuatia mare a locatarilor in apartamente si deci probabilitatea unei aproximari a consumului foarte mare, in acele blocuri diferentele de cost intre o luna si alta sunt mai mari, ajungandu-se chiar la situatia aberanta ca in cazul unui consum ceva mai mare exprimat in unitati de index mai multe sa te coste caldura mai putin decat intr-o luna in care ai consumat mai putin.
Se merge pe regularizarea permanenta lunara a consumurilor curente cu plusuri sau minusuri de consum real din trecut, din cauza estimarilor sau citirilor gresite.
Totusi in cadrul calculului caldurii este un moment cand toate aceste echivalente si costuri se regleaza si acela este momentul in care se reseteaza repartitoarele si tot consumul de peste an se stocheaza la indexul "M", care index se pastreaza un an de zile si consumul se poate regulariza si plata caldurii de catre fiecare utilizator se poate corecta oricand in acest an urmator.

Am rugamintea sa nu mai faceti consideratii asupra nivelului de studii ale niciunui participant la discutii, altfel va voi sterge mesajele indiferent de celelalte informatii pertinente.
Avem nevoie de argumente si contraargumente, nu de calificari ale participantilor la discutii.

elga50, moderator
@elga50
Termenul de escrocherie (inselaciune) folosit de mine corespunde realitatii.
Inducerea sau menţinerea in eroare a unei persoane cu prilejul incheierii sau executarii unui contract, savarsita in asa fel încat, fara aceasta eroare, cel inselat nu ar fi incheiat sau executat contractul in conditiile stipulate este infractiunea de inselaciune in contracte (art. 215, al 3 cod penal).
Ordonanţa nr. 21/1992 privind protecţia consumatorilor
Art. 18: „Consumatorii au dreptul de a fi informaţi, în mod complet, corect şi precis, asupra caracteristicilor esenţiale ale produselor şi serviciilor oferite de către agenţii economici, astfel încît să aibă posibilitatea de a face o alegere rationala,in conformitate cu interesele lor.
Cati din proprietarii din Romania au fost instiintati al momentul inceierii contractelor cu firmele prestatoare despre obligatia echilibrarii instalatiei, despre erorile cauzate de nerespectarea acesteia?
Cati proprietari stiu de costul real al incalzirii locuintei, de conditiile in care trebuie sa primeasca agentul termic si care influenteaza direct factura ?
De ce ANRSC, care face trimitere in Ordinul 233/2004 la standardul SR EN 834, nu preia si prevederile referitoare le erorile si cauzele acestora?
De ce ANRSC la art. 16, al.1, lit c din anexa 3 la Ordinul 233/2004 prevede:Se admite neefectuarea ?? echilibrarii hidraulice in cazul in care nu s-au adus modificari la instalatiile interioare de incalzire din condominiu fata de proiectul initial. Este o falsificare a adevarului, care induce ideea ca robinetii termostatici nu deregleaza instalatia, daca nu au fost facute modificari, ceea ce contrazice toate reglementarile tehnice nationale si europene, toata literatura de specialitate.
De ce in proiectul de ”Normativ privind condiţiile de montare şi exploatare a sistemelor de repartizare a costurilor …”, www.anrsc.ro/index/legislatie/NORMATIV%20montare%20, la art. 7, condiţiile in care pot fi utilizate sistemele de repartizare a costurilor, ANRSC ELIMINA TOTAL CONDITIA ECHILIBRARII HIDRAULICE A INSTALATIEI DE INCALZIRE INTERIOARE?
Singurul raspuns este inducerea in eroare a proprietarilor si protejarea firmelor in incalcarea legislatiei tehnice.
Cum poti stabili corectitudinea unor facturi, daca te raportezi la reglementari false?
Proprietarul din Piatra Neamt care a primit o factura de 1700 lei/luna, iarna trecuta,aparand in toata mass media, cum a fost lamurit? Totul e ok
Legislatia ANRSC nu este mai legala decat cea a calitatii in constructii, din contra.

CE inseamna "notiune conventionala"? Aveti definitia ei? Cine a convenit, firmele cu ANRSC?
In prezent, singurul sistem de unități considerat legal este Sistemul Internațional (SI), adoptat în anul 1960 de cea de-a XI-a Conferință Generală de Măsuri și Greutăți, adoptat prin H.C.M. nr. 550/1961. Inclusiv Uniunea europeana l-a adopta, conf Directivei 80/181/CEE.
Unitatile de masura nu se inventeaza de cine are chef. Nici ANRSC, nici firmele nu au competenta respectiva.
Comparatia dvs cu alte unitati de masura, legale sau tolerate este gresita, acestea din urma fiind cunoscute in stiinta, au o definitie .
Nu exista echivalenta intre unitati de masura care se refera la marimi fizice diferite. Indecsii reprezinta grade celsius/ora (unitate pt temperatura) si nu pot fi echivalati cu gcal. (unitate pt energie termica). Este ca si cum ai echivala metrul cu litrul.
Nu am avut nicio intentie de a califica participantii la forum sau de a face atac la persoana.
Folosirea unor notiuni inexistente in stiinta, care nu au o definitie, nu poate ajuta oamenii, ci doar firmele care incalca legea.
Argumentele trebuie sa fie precise si verificabile. Dvs va limitati doar la problema citirii repartitoarelor, dar cu problema erorilor cauzate de incalcarea legii cum ramane?