Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... abilitarea pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

abilitarea pfa

buna ziua,
desi am pregatire superioara cu licenta in psihologie,un master in inginerie mecanica privind MSSM,cursuri de 40 respectiv 80 ore in P.M.,formator,antreprenor,o activitate de peste 33 ani din care peste 10 ani in productie ca lacatus mecanic si RSTVI ,peste 5 ani in protectia muncii ,ITM nu este de acord sa ma autorizeze ca PFA,sef serviciu extern/intern .in lege este prevazut catrebuie sa ai studii superioare cu licenta in unul din domeniile fundamentale ,iar principalul domeniu este psihologia .eu intrunesc conditiile cerute atat in romania cat si in strainatate ,in protectia civila este recunoscuta pregatirea pe care o am pentru functia de sef serviciu .As dori sa ma lamureasca cineva, ori eu am citit prea mult si nu mai inteleg prevederile legale ori cineva habar nu are ce implica protectia muncii,ce reprezinta o stiinta , care este domeniul fundamental.
Deci,potrivit HG 1425 / 11.10.2006 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii securitatii si sanatatii in munca nr.319/2006 - In vigoare din 30.10.2006

Atentie la alin.2 si 3!!!

ART. 32
HG 1425 / 11.10.2006 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii securitatii si sanatatii in munca nr.
319/2006 - In vigoare din 30.10.2006 - Pagina 7 din 77
(1) Serviciul extern de prevenire si protectie trebuie sa fie format din lucratori care indeplinesc cerintele minime de
pregatire in domeniul securitatii si sanatatii in munca corespunzatoare nivelului mediu si/sau superior, conform
prevederilor art. 47-51, si, dupa caz, alti lucratori care pot desfasura activitati auxiliare.
(2) Conducatorul serviciului extern de prevenire si protectie trebuie sa indeplineasca cerintele minime de pregatire
in domeniul securitatii si sanatatii in munca corespunzatoare nivelului superior, conform prevederilor art. 47-51.
(3) In cazul in care serviciul extern de prevenire si protectie este format dintr-o singura persoana, aceasta trebuie sa indeplineasca cerintele minime de pregatire in domeniul securitatii si sanatatii in munca corespunzatoare nivelului
superior, conform prevederilor art. 47-51.

Atentie la alin.1 lit.a!!!

ART. 50
(1) Cerintele minime de pregatire in domeniul securitatii si sanatatii in munca corespunzatoare nivelului superior
sunt:
a) studii superioare tehnice;
b) curs in domeniul securitatii si sanatatii in munca, cu continut minim conform celui prevazut in anexa nr. 6 lit. B,
cu o durata de cel putin 80 de ore;
c) curs postuniversitar de evaluare a riscurilor cu o durata de cel putin 180 de ore.
(2) Nivelul superior prevazut la alin. (1) se atesta prin diploma de studii si certificatele de absolvire a cursurilor
prevazute la alin. (1) lit. b) si c).
(3) Cerinta minima prevazuta la alin. (1) lit. b) este considerata indeplinita si in situatia in care persoana a absolvit
o forma de invatamant postuniversitar in domeniul securitatii si sanatatii in munca.

Facultatea absolvita de dvs.-psihologia-nu reprezinta unul dintre domeniile fundamentale ,deoarece cerinta legii este sa fi absolvit o facultate tehnica-ingineria de ex-potrivit art.50 alin.1 lit.a.Legea se refera la studii superioare (licenta),nu la cele postuniversitare.
In nici un caz facultatea de psihologie nu este considerata o facultate tehnica.
andymaurul, utilizator
multumesc ,dar nu ma-ti convins ,de ce ! pentru ca in HG 955/2010 scrie altceva :
(1) Cerinţele minime de pregătire în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă
corespunzătoare ocupaţiei prevăzute la art. 51^1 lit. b) sunt:
a) studii universitare de licenţă absolvite cu diplomă, respectiv studii superioare
de lungă sau de scurtă durată absolvite cu diplomă de licenţă ori echivalentă în
domeniile fundamentale : ştiinţe inginereşti, ştiinţe agricole şi silvice;
b) program de formare profesională pentru ocupaţia de expert în securitate şi
sănătate în muncă, de cel puţin 80 de ore;
c) curs postuniversitar în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, cu o durată
de cel puţin 180 de ore, sau masterat/doctorat în acest domeniu.
(2) Îndeplinirea cerinţelor prevăzute la alin. (1) se atestă prin diplomele de studii
şi certificatul de absolvire a programului de formare profesională corespunzător."
Va intreb : decand este stiinta fundamentala stiintele agricole si silvice ;
probabil ca dvs nu cunoasteti ordinea aparitiei stiintelor ;toate stiintele de la facerea lumii au aparut dupa stiintele mentale (psihologia cu toate formele ei , medicina cu toate formele ei si abia apoi ingineria ) sa ne fie cu iertare nu o spun eu ci savantii dinaintea noastra .
Mai mult, intr-o lege nu are ce cauta : ori,sau ,acestea lasa loc de intrerpretari dupa bunul plac si culoarea breslei sau politicii
ContSters231027, utilizator
neluburciu a scris:

multumesc ,dar nu ma-ti convins ,de ce ? pentru ca in HG 955/2010 scrie altceva

HG 955/2010 ne specifica in mod clar!

Art. 50.

(1) Cerinţele minime de pregătire în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă corespunzătoare nivelului superior, care trebuie îndeplinite în mod cumulativ, sunt următoarele:

a) absolvirea, în domeniile fundamentale: ştiinţe inginereşti, ştiinţe agricole şi silvice, cu diplomă de licenţă sau echivalentă, a ciclului I de studii universitare, studii universitare de licenţă, ori a studiilor universitare de lungă durată sau absolvirea cu diplomă de absolvire a studiilor universitare de scurtă durată;

b) curs în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, cu conţinut minim conform celui prevăzut în anexa nr. 6 lit. B, cu o

durată de cel puţin 80 de ore;

c) absolvirea cu diplomă sau certificat de absolvire, după caz, a unui program de învăţământ postuniversitar în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, cu o durată de cel puţin 180 de ore.

(2) Îndeplinirea cerinţelor prevăzute la alin. (1) se atestă prin diploma de studii şi certificatele de absolvire a cursurilor

prevăzute la alin. (1) lit. b) şi c).

(3) Cerinţa minimă prevăzută la alin. (1) lit. b) şi c) este considerată îndeplinită şi în situaţia în care persoana a obţinut o diplomă de master sau doctorat în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă.

Atentie la alin.1....''care trebuie indeplinite cumulativ...''!!!!

CUMULATIV
Care se face prin cumulare; care se caracterizează prin efectuarea de acțiuni concomitente; care presupune un cumul.

Din moment ce legiuitorul nu a inserat in textul legii psihologia ca fiind un domeniu fundamental al securitatii si sanatatii in munca....deja discutam pe langa lege.
Si eu as putea sa ma revolt ,intrebandu-ma de ce inspectorii ITM -care in marea lor majoritate sunt ingineri-aplica sanctiuni contraventionale ,care contestate fiind in instanta de judecata,starnesc hohote de ras -cu lacrimi!!!-printre specialistii in drept.
andymaurul, utilizator
interpretare gresita ,atentie

(1) Cerinţele minime de pregătire în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă
corespunzătoare ocupaţiei prevăzute la art. 51^1 lit. b) sunt:
a) studii universitare de licenţă absolvite cu diplomă, respectiv studii superioare
de lungă sau de scurtă durată absolvite cu diplomă de licenţă ori echivalentă în
domeniile fundamentale : ştiinţe inginereşti, ştiinţe agricole şi silvice;

ma veti convinge cand veti avea logica in cea ce spuneti ,deoarece fara logica nu exista nimic ,iar daca gandirea este doar asa este f.grav
dvs.cand emiteti o instructiune ,un decret,sau stiu si eu un document ,trebuie sa aveti cunostinte temeinice despre cuprins si in plus o motivatie logica ,corect .
eu am pregatirea tehnica mai mult decat minimul necesar ,dovedit chiar si pregatirea psihologica privind psihologia muncii .in cazul unui conflict de munca il rezolva amandoi ,problema se pune cum !

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Domnule,eu nu sunt legiutor.Adresati-va in acest sens Curtii constitutionale cu privire la neconstitutionalitatea prevederilor legale susaratate.Chiar daca am logica sau daca nu am,niciunul dintre noi doi nu ne putem situa deasupra legii.Nu tin sa va conving,eu doar v-am explicat care este ratiunea potrivit careia ITM prin comisia de specialitate v-a respins cererea.