Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare activitate art 65 codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare activitate art 65 codul muncii

Societatea are mai putin de 20 de salariati care sunt in 75% pana la 31.12.2011 , contracte de munca suspendate , si urmeaza sa inceteze activitatea tuturor cu data de 31.12.2011.
Pentru ca salariatii sa poata primi somaj , articolul de incetare este 65 CM ?
Se mai notifica ITM si AJOFM pentru incetare conf art. 65 ?
Incetarea suspendarii , anterior termenului din decizia de suspendare , pentru comunicarea deciziei de preaviz de 20 zile ce baza legala are ?
maximana a scris:

Societatea are mai putin de 20 de salariati care sunt in 75% pana la 31.12.2011 , contracte de munca suspendate , si urmeaza sa inceteze activitatea tuturor cu data de 31.12.2011.
Pentru ca salariatii sa poata primi somaj , articolul de incetare este 65 CM ?
Se mai notifica ITM si AJOFM pentru incetare conf art. 65 ?
Incetarea suspendarii , anterior termenului din decizia de suspendare , pentru comunicarea deciziei de preaviz de 20 zile ce baza legala are ?

1. Ca sa inceteze raportul de munca la 31.12.2011 ,mai intai ar trebui sa inceteze suspendarea c.i.m. , apoi sa se efectueze perioada de preaviz de minim 20 de zile lucratoare.

2. Articolul cu care se va inceta raportul de munca este 65 C.mun. .. fiind vorba despre o concediere individuala si nu colectiva nu trebuie sa notificati ITM-ul si AJOFM-ul