Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... model notificare AJOFM si ITM concediere colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

model notificare AJOFM si ITM concediere colectiva

Va rog mult sa ma ajutati cu un model de adresa care se trimite catre AJOFM si ITM ca etapa prealabila emiterii deciziei de concediere colectiva. Multumesc.
Model notificare gasiti aici
[ link extern ]
Va multumesc mult. As mai avea intrebare. In caz de concediere colectiva salariatii beneficiaza de preaviz? La art. 75 din Codul Muncii nu am gasit printre beneficiarii de preaviz persoanele concediate in temeiul art. 68 CM....
Art. 75 C.mun.
(1) Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.

Art. 66 C.mun.
Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului poate fi individuală sau colectivă.

Prin urmare, si in cazul concedierii colective se acorda preaviz ...
Suuuuuuuper :) Va multumesc foarte mult !