Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inregistrarea audio a sedintelelor in salile de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inregistrarea audio a sedintelelor in salile de judecata

De la 1 ianuarie 2012 ar trebuii sa intre in vigoare inregistrarea audio a sedintelelor in salile de judecata. Stiti cumva daca vor s-o proroge din nou ca de 5 ani tot o amina. Iar mai lasa Uniunea Europeana s-o proroge din nou ?
deja sunt sali de judecata unde se inregistreaza si video si audio
Stiti cumva daca la TMB, CAB, ICCJ se inregistreaza deja si daca acest lucru se realizeaza numai in anumite sali din instantele de mai sus sau in toate ?
Cum pot afla in ce sali, sa formulez cerere catre presedintele instantei ?
In materia penala se fac inregistrari audio de multa vreme cand se judeca procese penale, lucru reglementat de altfel in procedura penala!
Dar eu am intrebat in materie civila. Din ianuarie 2012 ar trebuii inregistrate dupa nu stiu cite prorogari.
dumibog, din pacate ai pus intrebarea la modul general... Ai primit un raspuns pe masura! si daca te referi la procedura civila, din ce cunosc eu din Codul de procedura civila in vigoare nu sunt reglementari cu privire la acest aspect. Se poate ca in noul cod de procedura civila publicat in M.Of. al Romaniei in iulie 2009, sa fie reglementata si inregistrarea sedintelor de judecata.