Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inregistrarea audio a sedintelelor in salile de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inregistrarea audio a sedintelelor in salile de judecata

De la 1 ianuarie 2012 ar trebuii sa intre in vigoare inregistrarea audio a sedintelelor in salile de judecata. Stiti cumva daca vor s-o proroge din nou ca de 5 ani tot o amina. Iar mai lasa Uniunea Europeana s-o proroge din nou ?
Nu este vorba de nici un nou cod civil. Este Lege.

LEGE Nr. 304 din 28 iunie 2004 *** Republicată
privind organizarea judiciară

ART. 12
edinÑele de judecată sunt publice, în afară de cazurile prevăzute de lege.
PronunÑarea hotărârilor se face în edinÑă publică, cu excepÑia cazurilor prevăzute de
lege.
ART. 13*)
(1) edinÑele de judecată se înregistrează prin mijloace tehnice video sau audio ori
se consemnează prin stenografiere. Înregistrările sau stenogramele se transcriu de
îndată.
(2) Grefierul sau specialistul în stenografie consemnează toate afirmaÑiile,
întrebările i susÑinerile celor prezenÑi, inclusiv ale preedintelui completului de
judecată.
(3) La cerere, părÑile pot primi o copie a transcrierii înregistrărilor, stenogramelor
sau notelor grefierului.

*) Termenul prevăzut la art. III din titlul XVI al Legii nr. 247/2005, de la care se
aplică dispoziÑiile art. 13 din Legea nr. 304/2004, republicată, cu modificările
ulterioare, referitoare la înregistrarea edinÑelor de judecată, a fost prelungit
succesiv prin OrdonanÑa de urgenÑă a Guvernului nr. 50/2006 i prin OrdonanÑa de
urgenÑă a Guvernului nr. 154/2007 până la data de 1 ianuarie 2009.

Si apoi tot asa a fost prorogata pina la 01.01.2012.
Ii mai lasa UE s-o proroge din nou, asta este intrebarea ?