Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... cauciucuri de iarna
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

cauciucuri de iarna

Am si eu o curiozitate ,am auzit niste lucruri interesante spun eu si sunt curios,poate politia rutiera sa te amendeze daca nu ai cauciucuri de iarna?
In mod cert,da,potrivit legii.
Nu trebuie sa fie prezent si reprezentantul RAR?
la asta ma gandeam si eu cand am intrebat daca nu este prezent ce drepturi ai ?poti fi sanctionat?
art 102 alineatul (1)
"28.conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheată
sau polei, fără ca acesta să fie dotat cu anvelope de iarnă, iar în cazul
autovehiculului de transport marfă cu o masă totală maximă autorizată mai mare de
3,5 tone si al autovehiculului de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe
scaune, inclusiv cel al conducătorului auto, fără ca acestea să fie echipate cu
anvelope de iarnă pe rotile axei/axelor de tractiune sau fără a avea montate pe
aceste roti lanturi sau alte echipamente antiderapante certificate;
art. 54
(1)Inspectia, controlul si supravegherea modului de respectare a prevederilor
prezentei ordonante de urgentă, precum si a prevederilor normelor si reglementărilor
prevăzute de aceasta se efectuează în trafic si la sediul operatorilor de
transport/întreprinderilor de către inspectorii de trafic si/sau personalul autoritătii
competente împuternicit în acest scop. Controalele la sediu pot fi efectuate si de
echipaje de inspectori, dintre care cel putin unul va fi inspector de trafic."

OG 5/2011 actualizata
george_neagu a scris:

Nu trebuie sa fie prezent si reprezentantul RAR?

Utilizatorul ne-a intrebat daca politia rutiera poate sa amendeze daca conducatorul auto nu are masina echipata cu cauciucuri de iarna.Potrivit legii,amenda o aplica politia rutiera si nu alte autoritati.Nu ne-a intrebat nimeni daca este nevoie sa fie si RAR de fata la constatarea contraventiei.In speta data,sanctiunea contraventionala este aplicata doar de catre lucratorii politiei rutiere.