Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Explicatie text de lege
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Explicatie text de lege

SECTIUNEA a 5-a
Prestatii sociale pentru persoanele cu handicap

Art. 56. - (1) Dreptul la asistenta sociala sub forma de prestatii sociale se acorda la cerere sau din oficiu, dupa caz, pe baza actelor doveditoare, in conditiile prevazute de lege.
Va rog explicati-mi si mie care este modul de acordare a asistentei din "oficiu" cind se acorda care .
Va multumesc
''Din oficiu'' ,cand autoritatile competente se autosesizeaza din alte surse ,in afara cererii la care legiuitorul face referire.De exemplu,din presa scrisa sau vorbita,sau la sesizarea unei terte persoane.
andymaurul, utilizator