Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... primul salariat al unei firme
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

primul salariat al unei firme

buna ziua. in cazul unei firme care n ua amai avut salariati pana acum, cum procedez cu depunerea Revisalului, cat dureaza procedura la ITM, stie cineva? Merci
baza de date se copiaza pe stick , cd, disketa etc , cu optiunea generare registru, se merge la itm si pe baza ei se da o parola prin care puteti trimite REVISAL-ul in termen
Pentru a va putea inregistra cei de la ITM trebuie sa prezentati actele firmei.
Viovas a scris:

buna ziua. in cazul unei firme care n ua amai avut salariati pana acum, cum procedez cu depunerea Revisalului, cat dureaza procedura la ITM, stie cineva? Merci

1. Se genereaza fisierul .rvs din programul REVISAL pe un suport magnetic - CD , stick, discheta - si impreuna cu actele necesare depunerii acestuia se merge la ITM.
Pentru prima depunere la sediul inspectoratului teritorial de munca a registrului adresa de inaintare este insotita de o copie a certificatului de inmatriculare la registrul comertului, a certificatului de inregistrare fiscala, respectiv o copie a actului de identitate — in cazul angajatorului persoana fizica.

2. Transmiterea on-line a registrului se va putea face dupa obtinerea parolei, astfel:
Obtinerea numelui de utilizator si a parolei se face la sediul inspectoratului teritorial de munca in a carui raza teritoriala angajatorul isi are sediul sau domiciliul, in baza prezentarii urmatoarelor documente:
a) solicitare scrisa pentru eliberarea numelui de utilizator si a parolei;
b) imputernicire semnata si stampilata de angajator, in cazul in care persoana care solicita obtinerea numelui de utilizator si a parolei este alta decat reprezentantul legal al angajatorului;
c) copie de pe certificatul de inmatriculare;
d) copie a actului de identitate al persoanei imputernicite.