Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... avocatul definitiv se poate inscrie in CCJ ca ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

avocatul definitiv se poate inscrie in CCJ ca consilier definitiv?

multumesc.

si scuze pentru cacofonie:">:">
smeagull, utilizator
Bineînţeles. Care ar fi impedimentul?

Ba nu. Rectific întrebarea: Care ar fi interesul? :tooth:

Liviu S.Bordaş

Revin si precizez:

Avocatul definitiv cu vechime mai mica de 5 ani se poate inscrie in CCJ ca si cj definitiv, fara sa treaca prin sustinerea definitivatului?

Nici eu nu stiu care ar putea fi impedimentul, dar ma gandesc ca poate CCJ aplica L. consilierilor juridici in acelasi fel in care unele barouri aplica L. avocaturii: din cate stiam eu, nu poti deveni av. def. decat daca ai profesat 5 ani ca si cj (indiferent de calitatea de cj definitiv).

(Nu sunt sigur ca inteleg intrebarea cu interesul) Interesul ar fi "hai sa fim mai catolici decat papa" :)

Multumesc pentru raspuns.
smeagull, utilizator
Poate fi primit in profesie, in calitate de consilier juridic definitiv, cel care anterior sau la data primirii a indeplinit functia de avocat, magistrat ori notar definitiv sau a indeplinit alte functii juridice, potrivit dispozitiilor legale specifice fiecareia dintre aceste profesii, cel putin 5 ani.
smeagull, vă rog să acceptaţi scuzele mele. N-am avut intenţia să fiu maliţios.

Liviu S Bordaş

Multumesc Elis si dl. Bodas,

Domnule Bordas, nici nu am interpretat mesajul dvs. ca fiind malitios. Dimpotriva.