avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 377 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... avocatul definitiv se poate inscrie in CCJ ca ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

avocatul definitiv se poate inscrie in CCJ ca consilier definitiv?

multumesc.

si scuze pentru cacofonie:">:">
Ultima modificare: Luni, 6 Octombrie 2008
smeagull, utilizator
Cel mai recent răspuns: CRISDIDA , utilizator 19:47, 31 Octombrie 2008
Bineînţeles. Care ar fi impedimentul?

Ba nu. Rectific întrebarea: Care ar fi interesul? :tooth:

Liviu S.Bordaş



Revin si precizez:

Avocatul definitiv cu vechime mai mica de 5 ani se poate inscrie in CCJ ca si cj definitiv, fara sa treaca prin sustinerea definitivatului?

Nici eu nu stiu care ar putea fi impedimentul, dar ma gandesc ca poate CCJ aplica L. consilierilor juridici in acelasi fel in care unele barouri aplica L. avocaturii: din cate stiam eu, nu poti deveni av. def. decat daca ai profesat 5 ani ca si cj (indiferent de calitatea de cj definitiv).

(Nu sunt sigur ca inteleg intrebarea cu interesul) Interesul ar fi "hai sa fim mai catolici decat papa" :)

Multumesc pentru raspuns.
Ultima modificare: Marți, 7 Octombrie 2008
smeagull, utilizator
Poate fi primit in profesie, in calitate de consilier juridic definitiv, cel care anterior sau la data primirii a indeplinit functia de avocat, magistrat ori notar definitiv sau a indeplinit alte functii juridice, potrivit dispozitiilor legale specifice fiecareia dintre aceste profesii, cel putin 5 ani.
smeagull, vă rog să acceptaţi scuzele mele. N-am avut intenţia să fiu maliţios.

Liviu S Bordaş

Multumesc Elis si dl. Bodas,

Domnule Bordas, nici nu am interpretat mesajul dvs. ca fiind malitios. Dimpotriva.

Alte discuții în legătură

Consilier cu 5 ani vechime , exam de primire sau definitivat? OANA GORAN OANA GORAN :-/ daca sunt cons.j. am peste 5 ani vechime, anul acesta dau exam in toamna pt primire in barou ?? sau dau direct definitivatul si scap de stagiatura??? (vezi toată discuția)
Ma inscriu in asociatia cons jur sau in uniunea colegiilor cons jur? ContSters73118 ContSters73118 Buna. Sper sa nu vi se para o intrebare stupida, ceea ce am sa va intreb in urmatoarele rinduri. Sint angajata ca c j la un birou notarial din Bacau(mi s-a ... (vezi toată discuția)
Inscriere la ccj OANA GORAN OANA GORAN o prietena doreste sa se inscrie la CCJ Buc. , ea lucreaza cu carte de munca in funct. de cj de mai bine de 1 an, de asemeni are si master terminat. ideea ... (vezi toată discuția)