avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 268 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM dupa fuziune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM dupa fuziune

Dupa fuziune, societatea are doua 2 activitati: constructii drumuri si comert.
CCM ce salariu minim va prevedea in Grila de salarizare: min.pe comert - 590 ron, sau 570 min. pe constructii?
Cel mai recent răspuns: adelaida_07 , utilizator 21:22, 7 Octombrie 2008
legislatia muncii se interpreteaza in favoarea salariatului, deci cel mai mare. :)
Aveti doua posibilitati:
1. Mergeti pe varianta cea mai avantajoasa pentru salariati;
2. Pentru fiecare activitate stabiliti cate un salariu minim.
Fiind un CCM trebuie sa negociati si cu sindicatul sau reprezentantii salariatilor sa vedeti si punctul lor de vedere.
Adica sa am 2 grile de salarizare, asa mi se pare si mie corect, dar se poate?
In Legea privind contractul colectiv de munca (Legea 130/1996, republicata) nu am gasit sa fie interzis acest lucru.
Si mi se pare normal sa fie doua grile de salarizare deoarece sunt activitati distincte, fara legatura una cu alta.
Grilele de salarizare se vor deosebi numai la sectoarele necomune. La unele compartimente functionale (resurse umane, contabilitate, financiar si altele) se poate folosi o singura grila.
Cel mai bine este sa intocmiti un singur CCM la nivel de unitate, in care sa se specifice care va fi salariul minim.
In CCM la nivel de unitate se poate prevedea pe domenii de activitate care va fi salariul minim brut.

Alte discuții în legătură

Actul aditional nr. 744 / 12.01.2009 ContSters68209 ContSters68209 Buna ziua. Solicit ajutor cu privire la o problema cu privire la acest act aditional la contractul colectiv de ramura constructii. Am intocmit decizia de ... (vezi toată discuția)
Legea dialogului social,negociera ccm samir69 samir69 Buna seara,va rog respectuos sa-mi raspundeti la o mica intrebare.Daca dupa declansarea negocierii CCM la nivel de unitate ,in prima sedinta avuta un sindicat ... (vezi toată discuția)
Contract colectiv la nivel national ramura constructii carmen crenguta carmen crenguta buna ziua tuturor, as dori o parere din partea voastra in urmatoarea problema: daca o firma face parte din ramura constructii e obligata sa respecte salariul ... (vezi toată discuția)