Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea dialogului social,negociera CCM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea dialogului social,negociera CCM

Buna seara,va rog respectuos sa-mi raspundeti la o mica intrebare.Daca dupa declansarea negocierii CCM la nivel de unitate ,in prima sedinta avuta un sindicat afiliat la o federatie reprezentativa la nivel de ramura(si nu la nivel de sector)cum cere legea 62/2011 nu a fost primit pe acest considerent,urmand ca acesta sa o obtina sa zicem luna viitoare, acesta mai poate participa ulterior,la negocieri daca in urma primei sedinte sa incheiat un protocol numai cu reprezentantii alesi din unitatea respectiva. Va multumesc anticipat

Pentru a nu gresi, dati un telefon atat la ITM-ul de care apartineti si solicitati un raspuns autorizat de la biroul juridic, dar in acelasi timp dati si un telefon la Ministerul Muncii sau Inspectia Muncii si solicitati si de la aceste institutii un raspuns autorizat. In functie de timpul de care dispuneti, nu ar strica sa faceti si o petitie la aceste institutii in care sa intrebati in scris. Cum Legea dialogului social e foarte nefavorabila sindicatelor si negocierilor, e mai bine sa aveti un raspuns sigur de la aceste institutii care la inregistrarea contractului colectiv vor cere atat procesele verbale de la fiecare sedinta cat si dovezile de reprezentativitate, ei gestionand toate aceste aspecte, putand inclusiv sa refuze motivat inregistrarea daca reprezentativitatea nu a fost asigurata tuturor partilor indreptatite.
Multumesc frumos
da , s-au negociat deja CCM rile la nivel de sector ???
... se poate incheia CCM la nivel de unitate fara a fi semnat cel la nivel de sector ???
... am rezerve ...
Atentie la Legea Dialogului. Cele de sector sunt opozabile doar celor care au participat la negocieri si inca nu au fost negociate la acest nivel contracte colective. La nivel de unitate unde SC XXXX SRL are 22 de angajati spre exemplu, si-au ales salariatii reprezentantii, iar daca nici una din parti nu este afiliata la o organizatie patronala sau sindicala , ccm-ul la nivel de unitate se incheie in forma negociata de parti fara nici o legatura cu cel la nivel sectorial, daca SC XXXX SRL nu a participat la negocierile celui sectorial.
E trist, dar ccm national nu mai exista, cel sectorial se aplica doar la cei care l-au negociat iar vechile conditii din Legea 130/1996 cu privire la contractele colective la nivel national/ ramura de activitate care erau opozabile tuturor salariatilor din tara din ramura respectiva s-au abrogat. In consecinta, succes salariatilor si sindicatelor sa mai reuseasca a impune reguli si grile de salarizare proprii.
Din pacate, trebuie sa va cxontrazic.
Nici vechile contracte colective de munca nationale pe ramura, incheiate conform Legii 130/1996, nu aveau nicio influienta asupra salariatilor din ramura pentru care s-a incheiat contractul daca angajatorul nu era parte semnatara a acestuia.