Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM dupa fuziune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM dupa fuziune

Dupa fuziune, societatea are doua 2 activitati: constructii drumuri si comert.
CCM ce salariu minim va prevedea in Grila de salarizare: min.pe comert - 590 ron, sau 570 min. pe constructii?
tudorvaleriu a scris:

@namiru
Vedeti ca de problema intocmirii si verificarii legalitatii CCM nu se ocupa ITM ci Directia de Munca si Protectie Sociala.

Cand inspectorii ITM vin in control, ma refer la mine la societate, verifica si CCM, in sensul inregistrarii lui la Directia de munca si solidaritate sociala, amendamentele facute de acestia, respectarea grilei de salarii, etc.

Nu inceteaza cim ale salariatilor, deoarece, asa cum a precizat foarte bine dl. Elis, se protejeaza salariatii, nu se permit concedieri colective in astfel de cazuri.
M-am grabit cu raspunsul scuzati.