Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire in alta localitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire in alta localitate

Am mostenit un apartament in alta localitate decat cea de domociliu. Apartamentul nelocuit al tatalui, care a decedat, iar in ultimii 2 ani a locuit la mine. Sunt unic mostenitor legal. As dori sa fac succesiunea si nu stiu de unde sa incep. Ce acte am nevoie si unde pot sa o fac?
Doamna, actul de vanzare cumparare.. ala din '91 e actul de proprietate al ap, nicidecum extrasul de carte funciara.. acel extras indica cine e proprietar, daca sunt sarcini pe apartament ( uzufruct, habitatie, ipoteci)
Aveti de dezbatut prima data succesiunea dupa mama, apoi dupa tata
Sunteti cumva din Ardeal? Ca va tot aud de cartea funciara, ei au un sistem usor diferit. In orice caz va trebuie si acel contract. Nu trebuie sa Asteptati nimic, dezbateti suceesiunile dupa parinti, vor fi succesiuni succesive, se va emite un singur certificat de mostenitor. Atentie dupa mama dvs va trebui sa platiti impozit de succesiune de 1% din valoarea bunurilor cuprinse in succesiune deoarece a trecut mai Bine de doi ani de la decesul dansei.