Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general control financir preventiv ?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

control financir preventiv ?

As dori sa stiu daca la SC se aplica pe actele contabile CFP si baza legala ,
sau se aplica doar la unitatile bugetare .

multumesc mult !
Exercitarea controlului financiar preventiv este obligatorie in cadrul institutiilor(entitatilor) publice asa cum sunt ele definite de lege.

Va transmit din ordinul 522/2003:

ORDIN nr. 522 din 16 aprilie 2003 pentru aprobarea Normelor metodologice generale referitoare la exercitarea controlului financiar preventiv

2.1.Entităţile publice, în înţelesul legii, la care se organizează controlul financiar preventiv sunt:
- autorităţile publice şi autorităţile administrative autonome;
- instituţiile publice aparţinând administraţiei publice centrale şi locale şi instituţiile publice din subordinea acestora;
- regiile autonome de interes naţional sau local;
- companiile sau societăţile naţionale;
- societăţile comerciale la care statul sau o unitate administrativ-teritorială deţine capitalul majoritar;
- agenţiile, cu sau fără personalitate juridică, care gestionează fonduri provenite din finanţări externe, rambursabile sau nerambursabile, cum ar fi: unităţile de management al proiectelor (UMP), unităţile de coordonare a proiectelor (UCP), Oficiul de plăţi şi contractare PHARE (OPCP), Agenţia SAPARD, Fondul Naţional de Preaderare, precum şi alte agenţii de implementare a fondurilor comunitare;
- Ministerul Finanţelor Publice, pentru operaţiunile de trezorerie, datorie publică, realizarea veniturilor statului şi a contribuţiei României la bugetul Uniunii Europene;
- autorităţile publice executive ale administraţiei publice locale, pentru operaţiunile de datorie publică şi realizarea veniturilor proprii."