Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Problema mea este urmatoarea: bunicul meu a murit in urma cu noua luni, iar tatal meu intrucat nu are nici un venit nu a reusit sa stranga suma de 780 lei necesara pentru taxa de succesiune. Bunica mea a murit in urma cu 18 ani si imediat dupa decesul acesteia s-a efectuat taxa de succesiune intre tatal meu si bunicul. Intrebarea mea este urmatoarea: Nu se poate face o declaratie la notariat pentru acceptarea succesiunii,intrucat tatal meu este singurul mostenitor? Sau exista o alta posibilitate de a platii o suma mai mica tinand cont ca nu are niciun venit?
1.Se poate face o declaratie de acceptare explicita a succesiunii, in forma autentica, la notarul public.
2. Din ceea ce stiu, beneficiul unor scutiri de taxe notariale, in fct. de veniturile clientilor, nu exista. Cu toate acestea, cel mai bine este sa intrebati asta si un notar public.
Va multumesc mult pentru raspunsul promt. Si, totusi, as mai avea o intrebare, daca se poate? Aceasta declaratie de acceptare a succesiunii ce valoare are? Multumesc.