avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radierea
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radierea

In exprimarea ambigua si confuza a legiuitorului pun o intrebare privind autovehiculele:

Care este deosebirea intre radierea de drept, dreptul de radiere si radierea de fapt?

Asta ca sa nu mai stalcim limba romana si mintile oamenilor :D
Ultima modificare: Joi, 1 Decembrie 2011
ContSters184021, utilizator
dreptul la radiere arata o posibilitate ai dreptul dar nu esti obligat
radierea de drept este atunci cand are loc in temeiul legii si isi produce efectele obligatoriu
radierea de fapt este atunci cand deja a fost efectuata
p.s asta cred eu este o parere doar
Nu exista radiere fara sa existe un act de radiere. Adica nu exista radiere de drept (fara cererea proprietarului) sau fara decizia de vehicul abandonat emisa de primar:

Art.17. - (1) Radierea din evidenţă a vehiculelor se face de către autoritatea care a efectuat
înmatricularea sau înregistrarea doar în cazul scoaterii definitive din circulaţie a acestora, la cererea proprietarului, în următoarele cazuri:
a) proprietarul doreşte retragerea definitivă din circulaţie a vehiculului şi face dovada depozitării acestuia
într-un spaţiu adecvat, deţinut în condiţiile legii;
b) proprietarul face dovada dezmembrării, casării sau predării vehiculului la unităţi specializate în vederea
dezmembrării;
c) la scoaterea definitivă din România a vehiculului respectiv;
d) în cazul furtului vehiculului.
(2) Radierea din evidenţă a vehiculelor înregistrate, la trecerea acestora în proprietatea altei persoane, se face de către autoritatea care a efectuat înregistrarea, la cererea proprietarului, în condiţiile legii.
(3) Este interzisă circulaţia pe drumurile publice a vehiculelor radiate din evidenţă
(4) Vehiculele declarate, potrivit legii, prin dispoziţie a autorităţii administraţiei publice locale, fără stăpân sau abandonate, se radiază din oficiu în termen de 30 de zile de la primirea dispoziţiei respective.

Lemn de cap :hammer: sau cap de lemn?

Dar exista 5 (cinci) tipuri de radiere in afara legii:
1. din circulatie
2. din evidente
3. de fapt
4. de drept
5. de geaba & de-a-dracului
6. din greseala


Asa ca preferam sa ne inmatriculam autovehiculele in Bulgaria.
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Decembrie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cazuri radiere auto Adrian Marin Adrian Marin Buna seara , dragi colegi ! Am urmatoarea speta : In OMAI 1051/2006 (actualizat ) la art. 24 lit. d se prevede obligatia radierii in cazul schimbarii ... (vezi toată discuția)
Cum radiez un autovehicul vandut avand in vedere ca mi s-au comunicat mai multe procese verbale de contraventie? Vasilica80 Vasilica80 Buna ziua Am avut un autovehicul pe care l-am vândut in 2010 urmând toate procedurile legale: contract de vânzare-cumpărare, radiat de la taxe si ... (vezi toată discuția)
Radierea autovehicul sperantagabi sperantagabi in2009 am cunparat pe firma SRL un autovehicul, de la o societate aflata in insolventa ,si pina in momentul de fata nu lam radiat de pe firma de la care lam ... (vezi toată discuția)