Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radierea
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radierea

In exprimarea ambigua si confuza a legiuitorului pun o intrebare privind autovehiculele:

Care este deosebirea intre radierea de drept, dreptul de radiere si radierea de fapt?

Asta ca sa nu mai stalcim limba romana si mintile oamenilor :D
ContSters184021, utilizator
dreptul la radiere arata o posibilitate ai dreptul dar nu esti obligat
radierea de drept este atunci cand are loc in temeiul legii si isi produce efectele obligatoriu
radierea de fapt este atunci cand deja a fost efectuata
p.s asta cred eu este o parere doar
Nu exista radiere fara sa existe un act de radiere. Adica nu exista radiere de drept (fara cererea proprietarului) sau fara decizia de vehicul abandonat emisa de primar:

Art.17. - (1) Radierea din evidenţă a vehiculelor se face de către autoritatea care a efectuat
înmatricularea sau înregistrarea doar în cazul scoaterii definitive din circulaţie a acestora, la cererea proprietarului, în următoarele cazuri:
a) proprietarul doreşte retragerea definitivă din circulaţie a vehiculului şi face dovada depozitării acestuia
într-un spaţiu adecvat, deţinut în condiţiile legii;
b) proprietarul face dovada dezmembrării, casării sau predării vehiculului la unităţi specializate în vederea
dezmembrării;
c) la scoaterea definitivă din România a vehiculului respectiv;
d) în cazul furtului vehiculului.
(2) Radierea din evidenţă a vehiculelor înregistrate, la trecerea acestora în proprietatea altei persoane, se face de către autoritatea care a efectuat înregistrarea, la cererea proprietarului, în condiţiile legii.
(3) Este interzisă circulaţia pe drumurile publice a vehiculelor radiate din evidenţă
(4) Vehiculele declarate, potrivit legii, prin dispoziţie a autorităţii administraţiei publice locale, fără stăpân sau abandonate, se radiază din oficiu în termen de 30 de zile de la primirea dispoziţiei respective.

Lemn de cap :hammer: sau cap de lemn?

Dar exista 5 (cinci) tipuri de radiere in afara legii:
1. din circulatie
2. din evidente
3. de fapt
4. de drept
5. de geaba & de-a-dracului
6. din greseala

Asa ca preferam sa ne inmatriculam autovehiculele in Bulgaria.
Gabriela Pintea, Consilier juridic