Forum Discuţii juridice Executare silită cum sa recuperez bani pe care mi-i datoreaza AVAS
Discuție deschisă în Executare silită

cum sa recuperez bani pe care mi-i datoreaza AVAS

In baza unei sentinte comerciale in procesul investitorilor FNI, AVAS a fost obligat sa creeze dosare cu debitori. In cursul anului 2010, AVAS a finalizat in cazul meu acest dosar pe baza actelor inaintate dar a motivat ca nu dispune de bani, numarul celor care fusesera pana la acea data onorati cu bani fiind foarte mic. De buna credinta, nu am pornit actiune de blocare a conturilor avas prin executare silita, ca sa aflu mai tarziu ca se putea doar pana la 31.12.2010. Acum aflu ca se va prescrie ceva, dar mai important este ca nu se mai stie cine da banii, si mai important citesc ca AVAS-ul are de recuperat pentru statul roman si nu are bani de timbre si deplasari suma de 1 miliard de euro, credite neperformante BANCOREX. Eu nu am mult de recuperat, insa mama mea a murit asteptand cateva milioane pentru ca avea o pensie muncita si nu intra la categoria ajutor dat de stat. CE e de facut. Va multumesc pentru raspuns
Daca au trecut 3 ani de la data pronuntarii creanta s-a prescris.
AVAS are 60 mil euro popriti la trezorerie. Sunt cam 1500 dosare de executare cu poprire infiintata. Oricum chiar si daca aveai bani de luat asteptai cu poprirea vreo 10 ani...
Am executat si eu AVAS-ul candva. Vezi ca au un intreg parc auto si alte bunuri prin tara..
godot, utilizator