Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Incalcare propietate:constructie izolatie casa vecin, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Incalcare propietate:constructie izolatie casa vecin, extinsa in curtea mea

Buna ziua,

Intre casa mea si a vecinului meu, noi, la momentul constructiei casei noastre, am lasat un rost de dilatatie de 20cm ( din suprafata noastra de propietate).
Acum vecinul meu si-a facut izolatia casei lui si a folosit acest rost de dilatatie .Acest lucru este vizibil cu ochiul liber, se vede hotarul dintre case(la parter avem garaj si nu a putut face izolatia) si lucrarea de izolatie care se prelungeste peste tot rostul de dilatatie.
De asemenea a scos deasupra casei noastre si doua tuburi de aerisire de la hota, fara acordul nostru.

Va rog sa-mi spuneti in aceste conditii ce pot face pentru a-mi apara propietatea?

Multumesc,

Elena
Sa discutati cu el sa ajungeti l ao intelegere. Nu se poate , singura solutie este actiune in instanta.
Buna ziua. Am o problema similara dar mai grava zic eu. Vecinul meu nu numai ca nu a lasat rost de dilatatie dar a construit si a lipit peretele de peretele meu. Ce se poate face in acest sens?
Multumesc anticipat.