Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... retrocedarea terenului cu spatii verzi si utilitati ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

retrocedarea terenului cu spatii verzi si utilitati subterane ( servituti)

Sînt în litigiu cu primaria pentru retrocedarea unui teren ( mostenire , legea 10 ) pe care s-au construit ( în anii 1950) blocuri , scoala , crese etc .
ÎNTREBARE : --
---am dreptul la retrocedarea în natura a terenului considerat "spatiu verde" ( pe ce criterii?) fara ca acesta sa fie trecut în domeniul public prin hotarîre a Consiliului local ( regim juridic)
-- am dreptul la terenul de deasupra servitutiilor subterane de uz public ( conducte , cabluri electrice) eventual cu restrictiile relative ( drept de construire etc.) ?
-- daca o parte din terenul revendicat de mine a trecut în domeniul privat al primariei ( curtea unei gradinite, scoli) în timpul litigiului , pot revendica acest
teren luat abuziv? si cu ce sanse ?

-- daca terenul revendicat este lotizat , si daca unul din loturi este traversat pe cîtiva mp.de servituti subterane , se retrocedeaza tot lotul cu restrictie ( construire) pentru terenul traversat de servituti sau fara nici o restrictie?
Multumesc pentru un raspuns clar
Nu se va retroceda terenul in natura fiind domeniu public , aveti dreptul la despagubiri.
Nu este domeniu public ci domeniu privat al primariei, dar cum ram$ine cu statutul unor SPATII VERZI care nu au fost trecute în domeniul pûblic....pe de alta parte detin exemple de retrocedari de teren aferent utilitatiilor subterane dar în conditii restrictive : STITI CONFORM CAREI LEGISLATII ?
Multumesc