Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CARTE DE MUNCA PIERDUTA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CARTE DE MUNCA PIERDUTA

Buna ziua,

Am nevoie de ajutor intr-o problema mai "speciala" cu care marturisesc nu m-am mai confruntat . Am o adeverinta de vechime de la unul dintre angajatii nostrii a carui carte de munca s-a pierdut in timpul mutarii in noul sediu al firmei. Problema este ca adeverinta de vechime este eliberata de un spital de stat . Aceasta mai trebuie vizata de ITM sau este ok daca are doar stampila spitalului ? Cum se trece aceasta adeverinta ? Adeverinta de vechime se trece in cazul acesta inaintea perioadei lucrate la noi sau pot sa o intercalez cu aceea. ? Multumesc mult.B-)
Pana in prezent vechimea in munca se dovedeste numai cu carnetul de munca . Daca nu mai exista acesta , vechimea in munca se poate constata printr-o hotarare judecatoreasca .Este o stare de fapt si se poate dovedi cu acte si martori .
Fiind eliberata de o institutie de stat nu mai trebuie viza de la ITM.
O treceti in carnetul de munca intre doua inregistrari ale dvs. Dar pastrati originalul adeverintei la dosarul personal al salariatului, nu i-o inapoiati lui.
Ce spune "dor00iuli" este adevarat numai daca nu putea sa aduca adeverinta.
tudorvaleriu a scris:

Fiind eliberata de o institutie de stat nu mai trebuie viza de la ITM.
O treceti in carnetul de munca intre doua inregistrari ale dvs. Dar pastrati originalul adeverintei la dosarul personal al salariatului, nu i-o inapoiati lui.
Ce spune "dor00iuli" este adevarat numai daca nu putea sa aduca adeverinta.

Angajatorul pastreaza numai copii ale actelor niciodata originalul unui act.
Asa ca adeverinta in original se inapoiaza salariatului.
Multumesc mult pentru sfaturi. Intre timp m-am consultant si cu inspectorul de serviciu de la ITM si m-am lamurit.