Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie incerta?!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie incerta?!

Buna ziua,

am inceput sa fiu foarte ingrijorata in ceea ce priveste eventuala mea pensie, acum am 54 de ani si in mod normal ar trebui sa ies la pensie in 2018. Problema pe care o am este legata de faptul ca firma la care lucrez are datorii la plata CAS si are toate premisele de a intra in insolventa. As dori sa aflu daca, in acest caz, pentru perioada in care nu a platit sumele respective, voi beneficia sau nu de pensia aferenta. As mai dori sa stiu daca exista vreo solutie pe care sa o am la dispozitie in varianta unui raspuns negativ.
Va multumesc.
Asiguratul beneficiază de toate drepturile de asigurări sociale prevăzute de lege şi în cazul în care i s-a reţinut contribuţia individuală de asigurări sociale, iar angajatorul nu şi-a achitat obligatiile.
1. - Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice spune ca stagiu de cotizare = perioada de timp pentru care s-au datorat contributii de asigurari sociale la sistemul public de pensii.
- Adica perioada in care ati lucrat iar angajatorul v-a retinut dar nu a virat contributia pentru pensie este stagiu de cotizare.
- Problema va fi ca pe aceste perioade, deoarece nu ati cotizat efectiv (nu au fost virate contributiile) veti avea punctajul 0 (zero) adica o pensie mai mica la final.

2. - Tot Legea 263/2010 prevede si sanctiuni contraventionale pentru angajatorii care retin si nu vireaza contributiile la pensii.
- Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre organele de control ale CNPP, prin casele teritoriale de pensii, de catre ANAF si unitatile sale subordonate.
- Dar eu nu am auzit pana acum sa exista vreun angajator sanctionat de CNPP si ANAF pentru aceata abatere de la lege.