avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor calculator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor calculator

Mama este asistenta medicala si lucreaza pe calculator.
In salariul dansei nu este inclus si sporul de calculator, asa cum alte asistente al spitalului il au.
Cum procedam pentru recuperarea sumelor din urma si, ca de acum inainte sa fie inclus?

Multumim!
Cel mai recent răspuns: adelaida_07 , utilizator 14:00, 8 Octombrie 2008
Daca acest spor este prevazut in CCM sau in Regulamentul intern atunci trebuie sa-l primeasca. Trebuie sa intrebe la Comp.Resurse umane care este motivul neacordarii acestui spor (sau la Contabilitate-salarii). S-ar putea sa fie o greseala si i se va putea da si din urma sau s-ar putea ca postul pe care il ocupa sa nu faca parte din cele care primesc acest spor. Sa vorbeasca si cu liderul de sindicat din unitate.
TERPU DIANA a scris:

Mama este asistenta medicala si lucreaza pe calculator.
In salariul dansei nu este inclus si sporul de calculator, asa cum alte asistente al spitalului il au.
Cum procedam pentru recuperarea sumelor din urma si, ca de acum inainte sa fie inclus?

Multumim!

Sa faca o cerere de acordare a sporului respectiv.
N-am auzit de acest spor in privinta asistentilor medicali. Poate pentru fizicieni, chimisti sau alte ocupatii unde este necesara cercetarea exista.
Sa nu fie vreo gluma proasta a colegilor mamei dvs. Daca este putin mai in varsta si ceilalti mai tineri poate isi bat joc de ea ca sa se certe cu sefii si s-o dea afara.
O sa ma mai interesez in privinta aceasta pentru ca mi se pare foarte interesanta speta... si mai vorbim!
Sindicatele pot obtine la negocierea CCM diferite sporuri, nu vad de ce ar fi imposibil ca acestia sa obtina si un astfel de spor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Noua lege a salarizarii cam_gav cam_gav pentru sistemul sanitar-care este salariul de baza care va sta la calculul garzilor la medici pe luna ianuarie 2010? dar pentru calculul sambetelor si ... (vezi toată discuția)
Spor vechime coromadaniel coromadaniel Buna ziua, Revin cu un alt subiect tot din compania mea si anume sporul de vechime. In momentul de fata in cazul meu am dreptul la un spor de vechime de ... (vezi toată discuția)
Incompatibilitatea prin cumul de functii cozmadoina cozmadoina buna , as dori sa stiu daca un lider de sindicat poate sa ocupe functia de asistent sef de sectie la o unitate medicala? (vezi toată discuția)