avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... noua lege a salarizarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

noua lege a salarizarii

pentru sistemul sanitar-care este salariul de baza care va sta la calculul garzilor la medici pe luna ianuarie 2010?
dar pentru calculul sambetelor si duminicilor la asistentii medicali , sau la personalul care lucreaza in ture , care este salariul de baza ?pana in dec 2009 salariul de baza la garzi era salariul de medic plus salariul de merit . in noua lege , salar de baza reprezinta cu totul altceva.in conditiile in care lg. 330/2009 abroga ord 115/2004 in care sunt grilele de salarizare ale medicilor.#-o#-o#-o
multumesc tare mult
Cel mai recent răspuns: Matei Eugen Marius , utilizator 23:56, 19 Ianuarie 2010
Pt sistemul sanitar salariul de baza va fi format din: salariul functiei+ spor vechime+spor preventie+ cele 2 prime de stabilitate anuale(adica daca aveti salar de 1000 stabilitatea va fi 2000 pe an si se va imparti la 12 si rezultatul se adauga lunar la salariul de baza)+salariul de merit(asta va fi temporar pana trece perioada de acordare)=baza . La care se vor adauga celelalte sporuri specifice. Din cate stiu de la liderul de sindicat de la Federatia aAmbulanta, guvernul lucreaza la o ordonanta prin care sa se plateasca sarbatorile dublu si prin care se excepteaza serviciile de urgenta prespitaliceasca de obligativitatea acordarii doar unui procent de 30% sporuri. La ambulanta BH sporurile reprezinta 65% din salarii. S-au efectuat 43000 de ore suplimentare in 2009 si s-au platit 29000, daca nu vor face ceva in privinta asta risca o greva mare de tot, MAI ALES CA SERVICIILE DE URGENTA PRESPITALICEASCA SE AUTOFINANTEAZA !!!! Stiu sigur ca sporul de 50-100% se acorda ,cel de tura 15% , conditii grele,si altele specifice ! A sosit ieri(18.01.2010) o adresa de la Ministerul muncii si Min Finantelor care specifica clar ce sporuri se acorda ! din acea adresa v-am spus si eu acum ! Sa asteptam luna februarie si precis apare ceva ordonanta care sa reglementeze sistemul sanitar !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sambete, duminici si sarbatori legale mod de plata ? cili1959 cili1959 personal medico sanitar care lucreaza la ture 12/24 lucreaza si in zilele de repaus saptamanal si in zilele libere prin lege .Cum vor fi platite conform noii ... (vezi toată discuția)
Legea salarizarii 330/2009 mircea_ghe84 mircea_ghe84 Buna ziua. Lucram intr-un spital municipal si de la 01.01.2009 vom fi salarizati conform noii legi a salarizarii 330/2009. Problema apare la calculul ... (vezi toată discuția)
Calcul sporuri in sanatate buziladiana buziladiana Buna ziua! Am primit recent un Act aditional la Contractul individual de munca in care se mentioneaza urmatoarele - in baza prederilor art.41 din legea nr ... (vezi toată discuția)