avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovigneta - termene de prescriptie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovigneta - termene de prescriptie

Buna ziua. As dori si eu sa stiu un aspect privind aceste rovignete care se platesc pentru drumurile noastre. Perioada de 6 luni in care trebuie adus la cunostinta este de la data comiterii "infractiunii" si pana la data consemnarii ei in scris sau pana la data aducerii la cunostinta persoanei respective.
EX pe data de 01 .01.2011 a fost surprins pe DN.............
pe data de 27.06.2011 se intocmeste pV .............
pe data de 5.07 este adus la cunostinta.
In acest caz nu s-a prescris ???? findca au trecut 6 luni de la 01.01 pana pe 5.07 data aducerii la cunostinta.
Ca sa nu mai zic ca eu fiind acasa nici macar nu se oboseste sa vina la usa si le pune in posta cu diverse nume ca martori si cica cu semnatura respectivului martor. Taxa asta de drumuri nu o bagase BASE in pretul carburantilor?????????#-o
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 00:22, 10 Martie 2012
Am primit azi, 09.03.2012, PV de constatare a contraventiei intocmit in 22.02.2012, pentru fapta constatata in data de 04.09.2011.
Va rog, este prescrisa fapta? Va multumesc anticipat.
Cu stima.
Ultima modificare: Vineri, 9 Martie 2012
good, utilizator
@good

Cele doua termene de prescriptie au fost respectate.

Daca fapta a fost constatata in data de 4 septembrie 2011, procesul verbal putea fi incheiat pana in data de 4 martie 2012. El a fost incheiat in data de 22 februarie 2012, deci inauntrul termenului de 6 luni, si v-a fost comunicat pana in data de 22 martie 2012.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda lipsa rovinieta, termene de prescriptie ciocnovic ciocnovic buna,la toata lumea...am primit un plic acasa in data de 23 02 2012,prin care sunt instiintat ca in data de 17 08 2011 am circulat pe un drum european fara a ... (vezi toată discuția)
Contestatie somatie plata transmisa pentru amenzi platite vlad nicolae vlad nicolae Am primit o somatie de la Administratia Financiara pentru plata a 3 amenzi (numai amenda, fara despagubire) cu rovigneta. Din acestea, 2 le-am platit (numai ... (vezi toată discuția)
Plangere contraventionala amenda rovinieta ContSters228213 ContSters228213 am primit din in data de 07.03.2012 partea cestrin un pv de sanctionare intocmit in data de 22.02.2012 a unei contraventii la og 15/2002,din data de ... (vezi toată discuția)