Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovigneta - termene de prescriptie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovigneta - termene de prescriptie

Buna ziua. As dori si eu sa stiu un aspect privind aceste rovignete care se platesc pentru drumurile noastre. Perioada de 6 luni in care trebuie adus la cunostinta este de la data comiterii "infractiunii" si pana la data consemnarii ei in scris sau pana la data aducerii la cunostinta persoanei respective.
EX pe data de 01 .01.2011 a fost surprins pe DN.............
pe data de 27.06.2011 se intocmeste pV .............
pe data de 5.07 este adus la cunostinta.
In acest caz nu s-a prescris ???? findca au trecut 6 luni de la 01.01 pana pe 5.07 data aducerii la cunostinta.
Ca sa nu mai zic ca eu fiind acasa nici macar nu se oboseste sa vina la usa si le pune in posta cu diverse nume ca martori si cica cu semnatura respectivului martor. Taxa asta de drumuri nu o bagase BASE in pretul carburantilor?????????#-o
Am primit azi, 09.03.2012, PV de constatare a contraventiei intocmit in 22.02.2012, pentru fapta constatata in data de 04.09.2011.
Va rog, este prescrisa fapta? Va multumesc anticipat.
Cu stima.
good, utilizator
@good

Cele doua termene de prescriptie au fost respectate.

Daca fapta a fost constatata in data de 4 septembrie 2011, procesul verbal putea fi incheiat pana in data de 4 martie 2012. El a fost incheiat in data de 22 februarie 2012, deci inauntrul termenului de 6 luni, si v-a fost comunicat pana in data de 22 martie 2012.