Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Credite bancare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Credite bancare

Avem 4 elemente:
a)creditul
b)termenul de rambursare a creditului(in ani)
c)procentul dobanzii
d)total dobanda de rambursat

Daca mi se dau valori pentru 3 din cele 4 elemente(a-d)eu il pot afla pe cel de-al 4-lea in cel mult 1 minut.

Conditii de baza:
1-Dobanda(procent)fixa
2-Ratele sa fie descrescatoare

...nu inteleg ce doriti!
mdcc a scris:
...nu inteleg ce doriti!

Exact ceea ce a scris mai sus. Dati-i valorile cerute si va face un calcul simplu. :)

Carp Mircea a scris:

Daca mi se dau valori pentru 3 din cele 4 elemente(a-d)eu il pot afla pe cel de-al 4-lea in cel mult 1 minut.

eu n-am ce sa fac un minut, il pot afla imediat:whistle:

[ link extern ]

ContSters228228, utilizator
Va dau eu 3 elemente:

1-Credit 14800 lei
2-Termen de rambursare 7 ani
4-Total dobanda 7338 lei

Rog sa-mi dati procentul dobanzii.Adica valoarea punctului 3

Alte 3 elemente

2-Termen de rambursare 5 ani
3-Procentul dobanzii 13%
4-Total dobanda 3370 lei.

Dati-mi creditul.Adica valoarea punctului 1

eu dau decat unditaB-)

Calculatorul anuitate vă permite opţiunea de a rezolva pentru oricare din 4 variabile.

[ link extern ]
ContSters228228, utilizator