Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie casa

mama mea vrea sa imi faca mie fiica,unica mostenitoare, donatie casa avand certificatul de mostenitor.ce acte ii trebuiesc?
actele de propietate,certificat de nastere,carte de identitate,cadastru , intabulare,certificat energetic si taxa notarului atat pentru dv. cat si pentru donator
Actul de proprietate , certificat fiscal în care să figureze imobilul ce se donează, documentaţie cadastrală , extras pentru autentificare, certificat energetic, dovada plăţii utilităţilor, copii acte de identitate,onorariu notar, taxe OCPI.
Dacă nu aveţi documentaţie cadastrală şi nu este deschisă carte funciară este necesar să contactaţi o persoană fizică autorizată care să efectueze măsurătorile şi depună documentaţia la cadastru, în principiu sunt necesare tot actele enumerate mai sus, cu excepţia onorariului notarial şi a dovezii plăţii utilităţilor.
va multumesc