Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzarea bunurilor lasate gaj la amanet
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzarea bunurilor lasate gaj la amanet

Care este regimul bunurilor lasate gaj la o casa de amanet, care au fost abandonate? Adika in urma unui contract de amanet am ramas cu un bun , un inel pe care cel imprumutat nu a mai venit sa-l ridice, vreau sa-l vand la un bijutier si sa-mi recuperez suma cu care l-am imprumutat pe client. Din punct de vedere al tva-ului si al actelor pe care trebuie sa le intocmesc ma puteti ajuta? Va rog:(
Regim TVA pt. case de amanet- raspuns MFP

[ link extern ]
Acest document e din 2009 , intre timp adika in martie 2011 au aparut ceva modificari, din punctul lor de vedere ceream ajutor si lamuriri. Oricum multumesc pentru intentie...