Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA scutire plata penalitati tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

scutire plata penalitati tva

in incercarea de a profita de legea data de scutire plata penalitati la tva,am fost azi la finante sa vad de ce scutire beneficiez.Am o datorie principala de 2800 lei iar penalitatile si dobinzile sunt de 2900 lei.Dupa calculul functionarei toata scutirea mea de penalitati la aceasta restanta e de 720 lei.E posibil doar atit? legea zice penalitati sterse si 50% din dobinzi,dar functionara a zis ca asa ies calculele,mie mi se pare ca e foarte putina reducerea mai ales ca stiu ca penalitatile sunt mai mari ca dobinzile.Mai spune legea ceva ce eu nu stiu?mentionez ca datoriile sunt pina la luna august,cu aceasta data am suspendat activitatea firmei.
legea spune penalitati anulate si 50% din majorarile de intarziere, daca se achita debitul principal si dobanzile aferente acestuia (inclusiv restul de 50% din majorarile de intarziere)
a nu se confunda dobanzile si penalitatile care se calculeaza incepand cu 1 iulie 2010 cu majorarile de intarziere, care s-au calculat pana la 30 iunie 2010.

daca dvs. aveti un debit de 2800 lei, inseamna ca penalitatea este de 15% x 2800 = 420 lei
720 - 420 = 300 lei reprezinta 50% din majorarile de intarziere, de unde rezulta ca majorarile de intarziere sunt de 600 lei
2900 - 420 - 600 = 1.880 lei reprezinta dobanzi

daca e asa cum spune functionara, conform fisei pe platitor ar trebui sa aveti:
-debit principal = 2.800 lei si accesorii = 2.900 lei, din care:
-majorari de intarziere = 600 lei
-dobanzi = 1.880 lei
-penalitati = 420 lei
multumesc pentru raspuns.vin cu o lamurire,am fost din nou la finante si am scos o fisa care spune asa:datorie principala 2800,majorari si dobinzi 1199,penalitati 1740 din care ma vor scuti cu 738 lei.explictia functionarei a fost ca datoria principala nu e mai veche de 25.01.2011,eu stiam ca sunt scutite de penalitati datoriile pina la 25.08.2011.cum spune legea?
ordin nr. 2604/2011
Art. 2
(1) Pentru obligatiile fiscale accesorii aferente obligatiilor fiscale principale restante la data de 31 august 2011 se acorda urmatoarele facilitati:
a) anularea penalitatilor de intarziere, precum si anularea unei cote de 50% din majorarile de intarziere aferente acestor obligatii fiscale principale, daca obligatiile principale si dobanzile aferente acestora, administrate/stabilite de fiecare dintre organele competente prevazute la art. 1 alin. (2), sunt stinse prin plata sau compensare pana la data de 31 decembrie 2011, cu exceptia obligatiilor prevazute la alin. (2);
b) reducerea cu 50% a penalitatilor de intarziere, precum si reducerea cu 50% a unei cote de 50% din majorarile de intarziere aferente acestor obligatii fiscale principale, daca obligatiile principale si dobanzile aferente acestora, administrate/stabilite de fiecare dintre organele competente prevazute la art. 1 alin. (2), sunt stinse prin plata sau compensare pana la data de 30 iunie 2012, cu exceptia obligatiilor prevazute la alin. (2).
(2) Pentru dobanzile datorate pana la data stingerii si stabilite prin decizii comunicate dupa aceasta data, conditia se considera indeplinita daca dobanzile se sting pana la termenul de plata prevazut la art. 111 alin. (2) din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, denumita in continuare Codul de procedura fiscala.

Art. 3
(1) Prin obligatii fiscale principale restante la data de 31 august 2011 se intelege:
a) obligatii fiscale care sunt individualizate in declaratiile fiscale ale contribuabilului depuse pana la data de 31 august 2011 si/sau decizii de impunere emise si comunicate contribuabilului pana la aceasta data, pentru obligatiile fiscale administrate de Agentia Nationala de Administrare Fiscala;
b) obligatii fiscale individualizate in inscrisuri care constituie titluri de creanta comunicate contribuabilului pana la data de 31 august 2011, pentru obligatiile fiscale stabilite de directiile de specialitate din cadrul Ministerului Finantelor Publice.
(2) Prin dobanzi aferente obligatiilor principale, conform art. 2, se intelege si cota de 50% din majorarile de intarziere reprezentand componenta de dobanda a acestora.
(3) Majorarile de intarziere pentru care se acorda facilitatile prevazute la art. 2 sunt cele datorate pentru perioada 1 ianuarie 2006-30 iunie 2010.
(4) Prin obligatii principale, in sensul art. 2, se intelege si sumele reprezentand amenzi exigibile, de orice fel, cu exceptia celor pentru care, potrivit legii, este suspendata executarea actului prin care s-a aplicat amenda. In acest caz, data exigibilitatii este:
a) data comunicarii actului de individualizare a amenzii, in cazul amenzilor stabilite de organele fiscale din cadrul Agentiei Nationale de Administrare Fiscala;
b) data primirii titlurilor executorii, in cazul amenzilor stabilite de alte institutii si transmise Agentiei Nationale de Administrare Fiscala in vederea executarii.
multumesc din nou pentru atentia acordata,dar ceva imi scapa,deci datoria mea e mai veche decit 25 aug.2011,am achitat toata datoria principala,dobinzile si majorarile in suma de 1199 fara nici o reducere,iar din penalitatile de 1740 mi se reduce 738 lei.firma are activitatea suspendata din 01.08.2011,datoriile vin din 2010 si respectiv 2011.ce nu inteleg eu?din textul legii inteleg scutire de plata penalitati si 50%din dobinzi.ori doamna de la finante e rauintentionata ori e ceva ce imi scapa.mai exista vreo spewcificare in normele de aplicare pe care eu sa nu o stiu? multumesc din nou pentru rabdare
se anuleaza doar majorarile si penalitatile aferente obligatiilor principale in sold la 31.08.2011, dvs. aveti si majorari si/sau penalitati aferente unor obligatii principale stinse, iar acestea nu intra in calcul.
oricum calculul il face programul informatic, deci nu depinde de un functionar rau intentionat sau nu.