Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Plata concediu medical - angajat fara venituri in ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Plata concediu medical - angajat fara venituri in ultimile 6 luni

In situatia unui angajat care a realizat stagiu de cotizare de o luna in ultimile 12 luni, dar in ultimile 6 luni nu a lucrat decat 10 zile, iar venituri a mai realizat in urma cu 10 luni, cum se calculeaza concediul medical? Ce venituri se iau in calcul ca baza de calcul? Multumesc
Baza de calcul a concediului medical se va comune din venitul realizat in luna a 10 si venitul corespunzator celor 10 zile lucrate in ultimele 6 luni.

În cazul urgentelor medico-chirurgicale (cod indemnizatie 06), tuberculozei (cod 14), bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor si SIDA, dreptul la concediu si indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca nu este conditionat de realizarea stagiului de cotizare.
In normele de aplicare a OUG 158/2005 veti gasi mai multe informatii.
boerica, utilizator