avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum conduci o masina al carei proprietar nu esti?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum conduci o masina al carei proprietar nu esti?

Buna seara,
Daca persoana X,are o masina,dar nu are permis ;
Iar persoana Y,are permis,dar nu are masina...
Cum ar putea Y sa conduca masina lui X,pe termen nelimitat ? Exista o procedura legala in acest sens ?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: gigelas , utilizator 00:09, 10 Decembrie 2011
Se poate intocmi o procura de folosinta. Pentru a se evita unele situatii neplacute.
X si Y pot incheia un contract de imprumut de folosinta, primul in calitate de comodant si al doilea in calitate de comodatar-sediu materie 2146-2157 c.civ.
Va multumesc. O seara buna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract comodat auto ramostan ramostan M-ar interesa ce drepturi am incheind un contract de comodat pentru un autoturism ? Pot circula cu auto si in afara tarii ? Mai am nevoie si de alte documente ... (vezi toată discuția)
Contractul de comodat este asimilat celui de inchiriere? adela05 adela05 Este adevarat ca in Noul Cod Civil, Ctr de Comodat este asimilat Ctr de Inchiriere? Ma ajutati si cu un temei legal? Multumesc (vezi toată discuția)
Vanzare auto inmatriculata in 2006 dr_dre162000 dr_dre162000 Buna seara, Sunt posesorul unui autoturism inmatriculat in 2006 in tara (an de fab. 2001) si as dori sa-l vand.Intrebarea mea este: cam care ar fi ... (vezi toată discuția)