Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum conduci o masina al carei proprietar nu esti?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum conduci o masina al carei proprietar nu esti?

Buna seara,
Daca persoana X,are o masina,dar nu are permis ;
Iar persoana Y,are permis,dar nu are masina...
Cum ar putea Y sa conduca masina lui X,pe termen nelimitat ? Exista o procedura legala in acest sens ?
Va multumesc.
Se poate intocmi o procura de folosinta. Pentru a se evita unele situatii neplacute.
X si Y pot incheia un contract de imprumut de folosinta, primul in calitate de comodant si al doilea in calitate de comodatar-sediu materie 2146-2157 c.civ.
Va multumesc. O seara buna.