Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prelungire concediu de ingrijire copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prelungire concediu de ingrijire copil

O salariata a facut cerere de intrare in concediu de ingrijire copil pentru un an in perioada 04.01.2011-04.01.2012. Acum vine cu o alta cerere de prelungire a acestui concediu cu inca un an incepand cu data de 04.01.2012-04.01.2013 spunand ca beneficiaza de indemnizatie de la primarie pana cand copilul implineste 2 ani.
Pot sa-i dau aviz de prelungire in baza OG 111/2010?
1. OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor spune:

Art. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:

a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, precum si de o indemnizatie lunara;

b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.
(7) Optiunea beneficiarului prevazuta la alin. (1) se exprima in scris, pe baza de cerere, si nu poate fi schimbata pe parcursul acordarii drepturilor.

2. - Asadar daca a optat pentru CCC pana la 1 an nu mai poate schimba aceasta optiune.
- Dar daca reia activitatea inainte saimplinesca copilul 1 an poate beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani (adica va lua si salariu pentru munca depusa si va primi de la Primarie si stimulentul de 500 lei).

3. Asadar angajatorul nu-i poate aproba prelungirea CCC pana la 2 ani.
Ceea ce nu inteleg eu este de ce zice ca ii acorda primaria indemnizatie pana la 2 ani si ca are nevoie doar de prelungire.
Beneficiaza de stimulentul de insertie daca se intoarce la serviciu, in baza carui articol, ea este casnica acum?
ContSters229751, utilizator
Este posibil sa fie facuta optiunea de CCC de doi ani ... solicitati o copie de pe decizia de satbilire a indemnizatiei pentru CCC .. in aceasta ar trebui sa apara si durata pentru care este acordata ...
Bun dar eu oricum nu am cum sa-i prelungesc nu?
OUG 111/2011 nu-mi permite
ContSters229751, utilizator
Ba da , aveti posibilitatea de prelungire a CCC ... OUG nr.111/2010 prevede :
Art. 6. — (1) Dupa implinirea de catre copil a varstei de un an, cu exceptia copilului cu handicap, persoanele care au optat pentru acordarea concediului pentru cresterea copilului si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) au dreptul la concediu fara plata pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani.

(2) Cererea pentru acordarea concediului fara plata indemnizatiei pentru cresterea copilului se depune si se inregistreaza la angajator, pe baza livretului de familie sau a certificatului de nastere al copilului.