Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prelungire concediu de ingrijire copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prelungire concediu de ingrijire copil

O salariata a facut cerere de intrare in concediu de ingrijire copil pentru un an in perioada 04.01.2011-04.01.2012. Acum vine cu o alta cerere de prelungire a acestui concediu cu inca un an incepand cu data de 04.01.2012-04.01.2013 spunand ca beneficiaza de indemnizatie de la primarie pana cand copilul implineste 2 ani.
Pot sa-i dau aviz de prelungire in baza OG 111/2010?
Si daca ii prelungesc asa mai beneficiaza de indemnizatia de la primarie?
Am editat mesajul, am citit art. 6 intre timp, "concediu fara plata indemnizatiei de la Primarie".
Deci daca mai ramane un an acasa nu mai primeste niciun ban...
In cererea primita de catre mine azi mi se solicita prelungirea cic pentru al doilea an (clar solicitanta nu mentioneaza nimic de cic fara plata), pentru perioada 04.01.2012-04.01.2012.
Eu trebuie sa raspund la solicitarea dansei.
ContSters229751, utilizator
yas a scris:

Si daca ii prelungesc asa mai beneficiaza de indemnizatia de la primarie?

Daca a optat pentru CCC de 1 an de zile nu mai beneficiaza de indemnizatie ... aceasta va inceta cu ziua urmatoare celei in care copilul implineste varsta de 1 an.
cred ca voi proceda astfel:
1 voi solicita o copie de pe decizia de stabilire a indemnizatiei pentru CCC pentru a vedea durata
2 voi solicita o copie a primei cereri de concediu a salariatei
3 dupa ce voi consulta aceste acte voi putea sa iau o decizie in baza oug 111/2010

Mai am o intrebare:
Daca primaria i-a acordat indemnizatia pentru 2 ani, eu nu pot sa-i mai aprob concediul....?
Ce fac in cazul acesta?
Daca are CCC pe 2 ani , atunci trebuie sa-i prelungiti durata suspendarii ...