Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale legea alimentelor nerecomandate scolarilor
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

legea alimentelor nerecomandate scolarilor

ce intelegeti dumneavoastra prin incinta univatilor scolare, doar chioscurile care se afla in cladirea scolii sau si cele din curtea scolii care au usa spre strada?In aceasta situtie (cu usa spre strada) sunt eu si nu imi este clar,pentru ca in craiova unii se conformeaza legii si nu mai vand nimic si altii parca nici nu au auzit de legea asta.
este adevarat ca Art. 10. prevede:
- In incinta unitatilor de invatamant sunt interzise prepararea, comercializarea si distribuirea oricaror alimente continute in lista prevazuta la art. 9 lit. a).
dar:
Sesizarea, constatarea si sanctionarea incalcarilor legii
Art. 15. - Constatarea incalcarilor prezentei legi si aplicarea sanctiunilor se fac de catre Inspectia Sanitara de Stat din cadrul Ministerului Sanatatii Publice.
Art. 16. - Constituie contraventii incalcarea dispozitiilor art. 9-12 si se sanctioneaza conform reglementarilor in vigoare.

in sensul strict al legii ar fi vorba doar de cele din incinta scolilor. dar spatiul, in interesul legii , dupa parerea mea cuprinde si curtea scolii.

in cazul in care primesc amenda(pt ca vand bauturi racoritoare) si o contest in instanta ce parere aveti ?
Incinta scolii este clar ca, include si curtea scolii.Altfel, legiuitorul ar fi spus "cladirea scolii".
Oricum, constatarea incalcarilor legii 123/2008 si aplicarea sanctiunilor se fac de catre Inspectia Sanitara de Stat din cadrul Ministerului Sanatatii Publice.
In consecinta, adresati-va acestui organism, pentru a va lamuri ce aveti de facut si a nu ajunge in situatia de a fi sanctionata. :)
Ministerul Sănătăţii Publice
Intr. Cristian Popişteanu, nr. 1-3, sector 1, Bucureşti
telefoane
centrală: +4 021 3072 500
+4 021 3072 600
Relaţii cu publicul
COMPARTIMENTUL RELATII PUBLICE
e-mail: dirrp@ms.ro
tel: 021 3072 524
fax: 021 3072 675

Inspectia Sanitara de Stat
Conducere
Dr. Antoaneta Dragoescu - inspector general sanitar de stat
Dr. Simona Pârvu - şef serviciu
Atributii
Structura
Inspecţia Sanitară de Stat are următoarea structură organizatorică:
a) Compartiment inspecţia farmaceutică;
b) Compartiment inspecţia dispozitivelor medicale.
Serviciul Inspecţia de Sănătate Publică şi a Controlului Calităţii Serviciilor Asistenţă Medicală:
a) Compartimentul inspecţia de sănătate publică;
b) Compartimentul inspecţia pentru controlul calităţii serviciilor de asistenţă medicală

Contact
Tel.: (021)307.25.57; 307.25.33; 3072556; 3072519
Fax: (021)307.25. 60
mspiss@ms.ro , inspectia_sanitara@yahoo.com