avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata, procent de diminuare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata, procent de diminuare

daca in noe 2013 implinesc 58 ani si 2 luni si am 38 ani si 2 luni vechime neintrerupta, cat va fi penalizare la pensionare anticipata? multumesc anticipat pentru raspuns!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:53, 10 Decembrie 2011
Penalizare de 0,75% pentru fiecare luna ramasa pana la implinirea varstei standard.
Ultima modificare: Vineri, 9 Decembrie 2011
ContSters42179, utilizator
Nu veti fi penalizata deloc daca va pensionati anticipat. Conditia este sa aveti 38 de ani si 2 luni
(vorbim de o femeie sper)
1. Pentru o femeie nascuta in septembrie 1953 varsta standard de pensionare este de 59 de ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare este de 29 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 14 ani.

2. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 59 de ani si 6 luni, in septembrie 2013.

3. - Pentru ca ati depasit stagiul complet de cotizare cu peste 8 ani puteti solicita pensie anticipata (fara penalizare) oricand doriti dvs. (chiar si de maine).
- In septembrie 2013 pensia anticipata se va transforma, din oficiu, in pensie de limita de varsta.
@Tudor, daca in noiembrie 2013 are 58 de ani si 2 luni inseamna ca este nascuta in septembrie 1955.
Aritmetica e grea chiar si pentru un economist (!?). Scuze! :sorry:
Scuze si doamnei ca am facut-o mai in varsta! :innocent:

Asadar, da capo:

1. Pentru o femeie nascuta in septembrie 1955 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 2 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 60 de ani si 2 luni, in noiembrie 2015.

3. - Pentru ca ati depasit stagiul complet de cotizare cu 8 ani puteti solicita pensie anticipata (fara penalizare) oricand doriti dvs. (chiar si de maine).
- In noiembrie 2015 pensia anticipata se va transforma, din oficiu, in pensie de limita de varsta.



Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Decembrie 2011
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata fara penalizare ittisottis ittisottis BUNA ZIUA, Am implinit 57 de ani in 06. februarie 2012. Lucrez in invatamant, am o vechime de 37 de ani . Ma pot pensiona anticipat ,cand am 38 de ani de ... (vezi toată discuția)
Cind ies la pensie ? viomitrea viomitrea Buna ziua, Ma numesc Vasilescu Cornel, nascut pe data de 19 iulie 1954. M-am angajat incepind din 1972 , am o vechime in cimpul muncii de 41 de ani din ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie diverse diverse Buna. O persoana care are 30 de ani si 9 luni in campul muncii (fara grupe sau altele), femeie, nascuta in anul 1955, la ce varsta poate iesi la pensie? (vezi toată discuția)