Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am iubit, am facut credit, i l-am dat, n-am nici o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am iubit, am facut credit, i l-am dat, n-am nici o garantie, m-a parasit... va rog ajutati-ma sa recuperez imprumutul!

#-oIn urma cu un an am facut un imprumut in banca de 40.000 euro pentru a ajuta femeia cu care urma sa ma casatoresc sa cumpere un apartament. Ea a facut credit pentru o parte din cat costa apartamentul iar eu pentru restul. Dupa ce si/a cumparat apartamentul, pe numele ei, ne/am despartit.
Am avut incredere in femeia iubita asa ca nu am facut nici un act de inapoiere a banilor. Am doar chitante prin care din contul meu i/am virat in contul ei diferite sume de bani. Nu cred ca am chitante pentru toata suma pe care i/am dat/o.
Acum ma poarta cu vorba iar eu platesc de un an de zile rate pentru un credit de care nu am beneficiat.
Am ajuns in pragul falimentului! Va rog din suflet ajutati/ma!
Am vreo sansa de a/mi recupera banii dati sau macar sa o oblig intr/un fel sa isi platesca ratele?
Ce pot face?
Revin cu precizarea ca eu am refinantat un credit ipotecar facut cu un an inainte pentru cumpararea unui teren. Mentionez ca atunci nu aveam nici o relatie cu aceasta femeie. Am achitat 10.000 euro creditul vechi iar surplusul de 30.000 euro i l/am dat ei pentru a o ajuta sa cumpere apartamentul pentru care demarase un credit ipotecar..
Ea facuse credit ipotecar pentru cumpararea apartamentului si nu ii ajungeau banii. Asa ca eu am ajutat/o cu 30.000 euro pentru a achita integral apartamentul pe care vroia sa il cumpere.
Asa ca ea a cumparat pe numele ei cu credit ipotecar un apartament, ipoteca fiind pe apartamentul in cauza dar eu am completat cu suma necesara achitarii integrale.
Amandoi avem credite ipotecare, eu pe teren iar ea pe apartament.
Daca aveti vreo solutie o astept cu nerabdare. Va multumesc anticipat.

Multumesc anticipat.#-o

mirela.vaduva, utilizator
Faptul că i-aţi virat banii în cont, fără să existe o înţelegere cu privire la aceste sume, mă duce cu gîndul la o donaţie sub forma darului manual.

Ar mai fi o soluţie. O cerere de anulare a darului pe motiv de dol. Dacă nu v-ar fi promis că se căsătoreşte cu dumneavoastră, nu i-aţi fi dat banii.
Poate colegii mai au şi alte opinii.

Povestea este atît de des întîlnită încît nu mai este nici măcar tristă. Nimic nou sub soare. Dragostea, bat-o vina. Dragostea oarbă... :((

Liviu S.Bordaş
40.000 de euro inseamna credit cu ipoteca garantie, nici o banca romaneasca nu da aceasta suma fara imobil in garantie. Banuiesc ca garantie la creditul dvs este...supriza, chiar apartamentul fostei iubite.
Aveti sanse sa demonstrati ca banii din credit i-ati imprumutat ei si nu i-ati donat. Institutia darului manual nu se refera la bunuri atat de valoroase ca si suma de bani mentionata. Lipsa dovezilor -lipsa unui acord scris etc - se poate suplini cu martori, deoarece dvs puteti demonstra instantei ca erati in relatii de logodna cu acea femeie astfel ca ati fost in imposiblitatea morala de a-i cere un act scris.

Ce nu inteleg eu este de ce nu ati cumparat apartamentul pe numele ambilor, de ce numai pe al ei cand si dvs ati luat credit? #-o

Este interesant de vazut contractul de credit - poate dvs ati fost doar codebitor al creditului ei, poate aveti fiecare contract de credit separat.

In orice caz, nu exista nici o dovada ca sumele pe care i le-ati virat au fost cu titlu de donatie! Putea sa fie la fel de bine un imprumut!.

Sub o forma sau alta, imprumuturile contractate pentru alte persoane sunt intr-adevar des intalnite, si mai tot timpul se sfarsesc rau.
Revin cu precizarea ca eu am refinantat un credit ipotecar facut cu un an inainte pentru cumpararea unui teren. Mentionez ca atunci nu aveam nici o relatie cu aceasta femeie. Am achitat 10.000 euro creditul vechi iar surplusul de 30.000 euro i l/am dat ei pentru a o ajuta sa cumpere apartamentul pentru care demarase un credit ipotecar..
Ea facuse credit ipotecar pentru cumpararea apartamentului si nu ii ajungeau banii. Asa ca eu am ajutat/o cu 30.000 euro pentru a achita integral apartamentul pe care vroia sa il cumpere.
Asa ca ea a cumparat pe numele ei cu credit ipotecar un apartament, ipoteca fiind pe apartamentul in cauza dar eu am completat cu suma necesara achitarii integrale.
Amandoi avem credite ipotecare, eu pe teren iar ea pe apartament.
Daca aveti vreo solutie o astept cu nerabdare. Va multumesc anticipat.
Diana Persa a scris:

In orice caz, nu exista nici o dovada ca sumele pe care i le-ati virat au fost cu titlu de donatie! Putea sa fie la fel de bine un imprumut!.

Eu aş întoarce haina asta pe dos, pentru vreme de ploaie:

In orice caz, nu exista nici o dovada ca sumele pe care i le-ati virat au fost cu titlu de împrumut! Putea sa fie la fel de bine o donaţie!.

Întreb şi eu, ar întreba şi avocatul părţii adverse şi, bănuiesc :) ar întreba şi instanţa:

- Dovada! unde e dovada?!... vorba plumbuitei, odihnească-se...

Cel care dă cu împrumut are grijă să-şi prefabrice o dovadă, un minim de înscris care să-i permită ca, la o adică, să-şi poată recupera suma. Cel care face un dar manual nu prea poartă grija restituirii, deci nu prea are nevoie de act scris.
Cam aşa văd eu lucrurile.

Liviu S.Bordaş
Pe mine ma duce gandul la "imbogatire fara justa cauza". Am doua patrimonii (imbogatit si saracit) si o legatura de cauzalitate. Si n-am contract intre parti.
Ce ziceti?

Revin, am vazut ce a scris Liviu mai sus.
Relatiile dintre cei doi ma duc cu gandul la imposibilitatea preconstituirii unui inscris.
Gabriela Mihai, Avocat